• Naturlider Detoxlider , 500 ml
-17%

Naturlider Detoxlider , 500 ml

SKUNA8435110850849

Naturlider Detoxlider 500 ml: a food supplement containing vegetable glycerine and oligofructose.

Regular price €16,50 3,3 € / 100ml
Sale price €16,50 Regular price €19,78
You are saving: -€3,28
3,3 € / 100ml
Naturlider Detoxlider , 500 ml
Naturlider Detoxlider , 500 ml
Regular price €16,50 3,3 € / 100ml
Sale price €16,50 Regular price €19,78
You are saving: -€3,28
3,3 € / 100ml

 

 

Naturlider Detoxlider 500 ml is a food supplement in a 500-millilitre bottle that combines vegetable glycerine, oligofructose and dried artichoke extract. It can be incorporated into regimens designed to support nutritional plans focused on fluid balance.

What is Naturlider Detoxlider 500 ml?

It is a dietary supplement from Naturlider with a specific formulation designed to support nutritional plans focused on fluid balance. The dosage and usage instructions must be followed as stated on the packaging.

What is it used for?

It is used as nutritional support as part of a varied diet and healthy lifestyle. Its ingredients allow it to be used alongside nutritional plans focused on fluid balance, without replacing a balanced diet or the advice of a healthcare professional.

Benefits and characteristics

  • Contains vegetable glycerine.
  • The formulation also contains oligofructose and dried artichoke extract.
  • The pack contains 500 millilitres.

Composition

  • Vegetable glycerine
  • Sorbitol syrup
  • Oligofructose
  • Dried artichoke extract (Cynara scolymus, leaves)
  • Dry extract of boldo (Peumus boldus, leaves)
  • Dry horsetail extract (Equisetum arvense, stems)
  • Flavourings
  • L-carnitine

How should Naturlider Detoxlider 500 ml be taken?

Mix 20 ml with 500 ml of water and drink throughout the day.

Who is it suitable for?

It is intended for adults who wish to support nutritional plans focused on fluid balance. If in doubt about its suitability, you should consult a healthcare professional.

Precautions

Allergens: May contain sulphites. May contain traces of shellfish. May contain traces of gluten. May contain traces of egg. May contain traces of milk. May contain traces of fish. May contain traces of soya.

  • Do not exceed the recommended daily dose.
  • Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle.
  • Keep out of reach of young children.

What is the price of Naturlider Detoxlider 500 ml?

Check the price of Naturlider Detoxlider 500 ml at Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me