• Naturlider Drenalider , 250 ml
-7%

Naturlider Drenalider , 250 ml

SKUNA8435110850764

Naturlider Drenalider 250 ml: a food supplement containing dry dandelion extract and dry burdock extract.

Regular price €16,00 6,4 € / 100ml
Sale price €16,00 Regular price €17,26
You are saving: -€1,26
6,4 € / 100ml
Naturlider Drenalider , 250 ml
Naturlider Drenalider , 250 ml
Regular price €16,00 6,4 € / 100ml
Sale price €16,00 Regular price €17,26
You are saving: -€1,26
6,4 € / 100ml

 

 

Naturlider Drenalider 250 ml contains dry extracts of dandelion, burdock and artichoke in a 250-millilitre format. It is designed to form part of routines aimed at promoting digestive wellbeing and fluid balance.

What is Naturlider Drenalider 250 ml?

It is a dietary supplement from Naturlider with a specific formulation designed to support digestive wellbeing and fluid balance. The dosage and usage instructions must be followed as stated on the packaging.

What is it used for?

It is used as nutritional support as part of a varied diet and healthy lifestyle. Its ingredients allow it to be incorporated into regimens for digestive wellbeing and fluid balance, without replacing a balanced diet or the advice of a healthcare professional.

Benefits and characteristics

  • It contains dry dandelion extract.
  • The formulation also contains dried burdock extract and dried artichoke extract.
  • The pack contains 250 millilitres.

Composition

  • Fructose
  • Dried dandelion extract (Taraxacum officinale, leaves)
  • Dried burdock extract (Arctium lappa L., root)
  • Dried artichoke extract (Cynara scolymus, leaves)
  • Dried orthosiphon extract (Orthosiphon stamineus, leaves)
  • Water

How should Naturlider Drenalider 250 ml be taken?

Shake well before use. Using the measuring cap, measure out 25 ml of Drenalíder, dilute it in a bottle of water (1.5 L) and drink throughout the day.

Who is it suitable for?

It is intended for adults who wish to adopt a lifestyle promoting digestive wellbeing and fluid balance. If in doubt about its suitability, you should consult a healthcare professional.

Precautions

Allergens: May contain sulphites. May contain traces of shellfish. May contain traces of gluten. May contain traces of egg. May contain traces of milk. May contain traces of fish. May contain traces of soya.

  • Do not exceed the recommended daily dose.
  • Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle.
  • Keep out of reach of young children.

What is the price of Naturlider Drenalider 250 ml?

Check the price of Naturlider Drenalider 250 ml on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me