• Naturlider L-Carnitine Liquid With Synephrine 500Ml.
-22%

Naturlider L-Carnitine Liquid With Synephrine 500Ml.

SKUNA8435110851600

Naturlider Liquid L-Carnitine with Synephrine 500 ml: a food supplement containing L-carnitine base and dried orange extract.

Regular price €19,50 3,9 € / 100ml
Sale price €19,50 Regular price €25,01
You are saving: -€5,51
3,9 € / 100ml
Naturlider L-Carnitine Liquid With Synephrine 500Ml.
Naturlider L-Carnitine Liquid With Synephrine 500Ml.
Regular price €19,50 3,9 € / 100ml
Sale price €19,50 Regular price €25,01
You are saving: -€5,51
3,9 € / 100ml

 

 

Naturlider Liquid L-Carnitine with Synephrine 500 ml provides L-carnitine base and dried orange extract in a 500-millilitre format. It is designed to be incorporated into routines aimed at complementing nutritional strategies for weight management.

What is Naturlider Liquid L-Carnitine with Synephrine 500 ml?

It is a dietary supplement from Naturlider with a specific formulation designed to complement nutritional strategies for weight management. The dosage and usage instructions must be followed as stated on the packaging.

What is it used for?

It is used as nutritional support as part of a varied diet and healthy lifestyle. Its ingredients help to complement nutritional strategies for weight management without replacing a balanced diet or the advice of a healthcare professional.

Benefits and features

  • It contains L-carnitine base.
  • The formulation also contains dried orange extract.
  • The pack contains 500 millilitres.

Composition

  • Water
  • Thickener (glycerine)
  • L-carnitine base
  • Dried orange extract (Citrus aurantium L., fruit)
  • Preservative (potassium sorbate)
  • Powdered lemon flavouring
  • Acidity regulator (citric acid)

How should Naturlider Liquid L-Carnitine with Synephrine 500 ml be taken?

The recommended dose is 15 ml twice a day, half an hour before meals. Shake well before use.

Who is it suitable for?

It is intended for adults who wish to supplement their nutritional strategies for weight management. If in doubt about its suitability, you should consult a healthcare professional.

Precautions

Consult a healthcare professional before use if you are taking medication, have high blood pressure, or are pregnant or breastfeeding.

  • Do not exceed the recommended daily dose.
  • Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle.
  • Keep out of reach of young children.

What is the price of Naturlider Liquid L-Carnitine with Synephrine 500 ml?

Check the price of Naturlider Liquid L-Carnitine with Synephrine 500 ml on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me