• Naturlider Numckatos Balsamico , 250 ml
-12%

Naturlider Numckatos Balsamico , 250 ml

SKUNA8435110851501

Naturlider Numckagrip Balsamico 250 ml: a food supplement containing powdered honey and dry propolis extract.

Regular price €13,20 5,28 € / 100ml
Sale price €13,20 Regular price €15,08
You are saving: -€1,88
5,28 € / 100ml
Naturlider Numckatos Balsamico , 250 ml
Naturlider Numckatos Balsamico , 250 ml
Regular price €13,20 5,28 € / 100ml
Sale price €13,20 Regular price €15,08
You are saving: -€1,88
5,28 € / 100ml

 

 

Naturlider Numckagrip Balsamico 250 ml combines powdered honey, dry propolis extract and fluid echinacea extract in a 250-millilitre bottle. It is designed to help soothe the throat and respiratory tract.

What is Naturlider Numckagrip Balsamico 250 ml?

It is a dietary supplement from Naturlider with a specific formulation designed to support throat and respiratory comfort. The dosage and usage instructions must be followed as stated on the packaging.

What is it used for?

It is used as a nutritional aid as part of a varied diet and healthy lifestyle. Its ingredients help support throat and respiratory comfort without replacing a balanced diet or the advice of a healthcare professional.

Benefits and characteristics

  • It contains powdered honey.
  • The formulation also contains dry propolis extract and fluid echinacea extract.
  • The pack contains 250 millilitres.

Composition

  • Water
  • Powdered honey
  • Dry propolis extract (resin)
  • Fluid extract of Echinacea (Echinacea angustifolia, root)
  • Eucalyptus fluid extract (Eucalyptus globulus, leaves)
  • Liquid extract of ribwort plantain (Plantago lanceolata L., leaves)

How should Naturlider Numckagrip Balsamico 250 ml be taken?

Take 10 ml three times a day. Shake well before use.

Who is it suitable for?

It is intended for adults who wish to support throat and respiratory tract comfort. If in doubt about its suitability, you should consult a healthcare professional.

Precautions

  • Do not exceed the recommended daily dose.
  • Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle.
  • Keep out of reach of young children.

What is the price of Naturlider Numckagrip Balsamico 250 ml?

Check the price of Naturlider Numckagrip Balsamico 250 ml on Farmaciasdirect and see what promotions are currently available before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me