• Naturlider Permea Total , 300 g
-5%

Naturlider Permea Total , 300 g

SKUNA8435110851969

Naturlider Permea Total 300 g: a food supplement containing L-glutamine and dried Japanese acacia extract.

Regular price €43,50 14,5 € / 100gr
Sale price €43,50 Regular price €45,79
You are saving: -€2,29
14,5 € / 100gr
Sold out
Naturlider Permea Total , 300 g
Naturlider Permea Total , 300 g
Regular price €43,50 14,5 € / 100gr
Sale price €43,50 Regular price €45,79
You are saving: -€2,29
14,5 € / 100gr

 

 

Naturlider Permea Total 300 g is a 300-gram food supplement that combines L-glutamine, dried Japanese acacia extract and dried lion’s mane extract. It can be incorporated into regimens designed to support digestive wellbeing.

What is Naturlider Permea Total 300 g?

It is a dietary supplement from Naturlider with a specific formulation designed to support digestive wellbeing routines. The dosage and usage instructions on the packaging must be followed.

What is it used for?

It is used as nutritional support as part of a varied diet and healthy lifestyle. Its ingredients help to support digestive wellbeing routines without replacing a balanced diet or the advice of a healthcare professional.

Benefits and features

  • It contains L-glutamine.
  • The formulation also contains dry extract of Japanese acacia and dry extract of lion’s mane.
  • The pack contains 300 grams.

Composition

  • Maltodextrin
  • L-Glutamine
  • Powdered lemon flavouring
  • Dried Japanese Acacia extract (Sophora japonica L., shoots)
  • Dry extract of Lion’s Mane (Hericium erinaceus, mushroom)
  • Acidity regulator (citric acid)
  • Vitamin C (L-ascorbic acid)

How should Naturlider Permea Total 300 g be taken?

Take one 10 g (10 ml) scoop or two 5 g (5 ml) scoops dissolved in a glass of water between meals

Who is it suitable for?

It is intended for adults who wish to supplement their digestive wellbeing routines. If in doubt about its suitability, you should consult a healthcare professional.

Precautions

  • Do not exceed the recommended daily dose.
  • Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle.
  • Keep out of reach of young children.

What is the price of Naturlider Permea Total 300 g?

Check the price of Naturlider Permea Total 300 g on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me