• Naturlider Siliciolider , 1 litre
-7%

Naturlider Siliciolider , 1 litre

SKUNA8435110850610

Naturlider Siliciolider 1 litre: a food supplement containing horsetail fluid extract and silicon dioxide.

Regular price €25,30 2,53 € / 100ml
Sale price €25,30 Regular price €27,26
You are saving: -€1,96
2,53 € / 100ml
Naturlider Siliciolider , 1 litre
Naturlider Siliciolider , 1 litre
Regular price €25,30 2,53 € / 100ml
Sale price €25,30 Regular price €27,26
You are saving: -€1,96
2,53 € / 100ml

 

 

Naturlider Siliciolider 1 litre is a 1-litre food supplement that combines horsetail fluid extract and silicon dioxide. It can be incorporated into regimens designed to supplement silicon intake as part of hair, skin and nail care routines.

What is Naturlider Siliciolider 1 litre?

It is a Naturlider food supplement with a specific formulation designed to supplement silicon intake as part of hair, skin and nail care routines. The dosage and usage instructions must be followed as stated on the packaging.

What is it used for?

It is used as a nutritional aid as part of a varied diet and healthy lifestyle. Its ingredients help to supplement silicon intake as part of hair, skin and nail care routines, without replacing a balanced diet or the advice of a healthcare professional.

Benefits and characteristics

  • Contains horsetail fluid extract.
  • The formulation also contains silicon dioxide.
  • The container holds 1 litre.

Composition

  • Purified water
  • Fructose
  • Horsetail fluid extract (Equisetum arvense L, stems and leaves)
  • Silicon dioxide
  • Acidity regulator (citric acid)
  • Flavouring
  • Preservatives (potassium sorbate and sodium benzoate)

How should Naturlider Siliciolider 1 litre be taken?

Take 15 ml twice a day using the measuring cap. Shake well before use.

Who is it suitable for?

It is intended for adults who wish to supplement their silicon intake as part of their hair, skin and nail care routines. If in doubt about its suitability, you should consult a healthcare professional.

Precautions

Allergens: May contain sulphites. May contain traces of shellfish. May contain traces of gluten. May contain traces of egg. May contain traces of milk. May contain traces of fish. May contain traces of soya.

  • Do not exceed the recommended daily dose.
  • Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle.
  • Keep out of reach of young children.

What is the price of Naturlider Siliciolider 1 litre?

Check the price of Naturlider Siliciolider 1 litre on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me