• Neo Peques Immune +, 150 ml
  • Neo Peques Immune +, 150 ml
-20%

Neo Peques Immune +, 150 ml

SKUNE8436036590666

Neo Peques children’s supplement in 150 ml syrup containing acerola, reishi, vitamin C and zinc. Vitamin C and zinc contribute to the normal functioning of the immune system. Suitable for children aged three and over.

Regular price €12,40 8,27 € / 100ml
Sale price €12,40 Regular price €15,58
You are saving: -€3,18
8,27 € / 100ml
20% off
on selected products.
Valid until 5 October.
Neo Peques Immune +, 150 ml
Neo Peques Immune +, 150 ml
Regular price €12,40 8,27 € / 100ml
Sale price €12,40 Regular price €15,58
You are saving: -€3,18
8,27 € / 100ml

 

 

What is Neo Peques Inmuno +, 150 ml?

Neo Peques children’s supplement in 150 ml syrup containing acerola, reishi, vitamin C and zinc.

What is it for?

Vitamin C and zinc contribute to the normal functioning of the immune system. It is intended for children aged three and over.

Benefits and features

  • Fruity flavour.
  • Contains acerola and reishi.
  • 150 ml bottle.

How to use it?

Follow the dosage indicated on the packaging according to the child’s weight; the guidelines state that the maximum daily dose is 20 ml.

Precautions

Do not administer without checking the child’s age and the dosage on the label. Consult a paediatrician if the child is taking medication or has a medical condition. Do not exceed the recommended dosage. Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet. Keep out of reach of children. Consult a healthcare professional if you are pregnant, breastfeeding, unwell or taking medication.

What is the price of Neo Peques Inmuno +, 150 ml?

Check the price of Neo Peques Inmuno +, 150 ml on Farmaciasdirect and check for any current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me