• Neo Peques Neo Peques Iron 30 Ml
  • Neo Peques Neo Peques Iron 30 Ml
  • Neo Peques Neo Peques Iron 30 Ml
-10%

Neo Peques Neo Peques Iron 30 Ml

SKUNE8436036592769

Liquid iron supplement for children in a 30 ml bottle. Its format makes it easy to measure out the correct dose of this iron supplement for children. Due to its characteristics, it is also referred to as ‘children’s iron’.

Regular price €12,30 41,0 € / 100ml
Sale price €12,30 Regular price €13,67
You are saving: -€1,37
41,0 € / 100ml
Neo Peques Neo Peques Iron 30 Ml
Neo Peques Neo Peques Iron 30 Ml
Regular price €12,30 41,0 € / 100ml
Sale price €12,30 Regular price €13,67
You are saving: -€1,37
41,0 € / 100ml

 

 

What is Neo Peques Neo Peques Iron 30 ml?

A liquid iron supplement for children in a 30 ml bottle. Its format makes it easy to measure out the correct amount of this iron supplement for children. Due to its characteristics, it is also known as children’s iron.

What is it used for?

It provides iron in a liquid form designed for children.

Features and benefits

  • 30 ml bottle.
  • Liquid formulation with measured doses.
  • Part of the Neo Peques range.

How to use it?

Administer only the amount indicated on the packaging or by your paediatrician.

Precautions

Do not use without consulting a healthcare professional to assess the need for iron. Keep out of reach of children and avoid taking this alongside other iron supplements.

What is the price of Neo Peques Iron 30 ml?

Check the price of Neo Peques Neo Peques Iron 30 ml on Farmaciasdirect and look out for any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me