• Neo Peques Neo Peques Neo Peques D3+K2 30 Ml
  • Neo Peques Neo Peques Neo Peques D3+K2 30 Ml
  • Neo Peques Neo Peques Neo Peques D3+K2 30 Ml
-20%

Neo Peques Neo Peques Neo Peques D3+K2 30 Ml

SKUNE8436036592776

Liquid vitamin supplement for children containing vitamins D3 and K2. Each 0.2 ml provides 10 µg of vitamin D3 and 22.5 µg of K2; 30 ml bottle. Due to its characteristics, it is also referred to as ‘vitamin D3 and K2’ and ‘vitamin D for children’.

Regular price €14,10 47,0 € / 100ml
Sale price €14,10 Regular price €17,68
You are saving: -€3,58
47,0 € / 100ml
20% off
on selected products.
Valid until 5 October.
Neo Peques Neo Peques Neo Peques D3+K2 30 Ml
Neo Peques Neo Peques Neo Peques D3+K2 30 Ml
Regular price €14,10 47,0 € / 100ml
Sale price €14,10 Regular price €17,68
You are saving: -€3,58
47,0 € / 100ml

 

 

What is Neo Peques Neo Peques D3+K2 30 ml?

A liquid children’s supplement containing vitamins D3 and K2. Each 0.2 ml provides 10 µg of vitamin D3 and 22.5 µg of K2; 30 ml bottle. Due to its characteristics, it is also referred to as vitamin D3 and K2 and children’s vitamin D.

What is it used for?

Vitamin D is necessary for the normal growth and development of children’s bones; vitamin K helps to maintain them in a normal state.

Features and benefits

  • Vitamin D3: 10 µg per 0.2 ml.
  • Vitamin K2: 22.5 µg per 0.2 ml.
  • 30 ml bottle with dosing syringe.

Composition

Sunflower oil, vitamin K2 (menaquinone), DL-alpha-tocopheryl acetate and vitamin D3 (cholecalciferol).

How to use

Shake well and administer 0.2 ml per day. For children under three years of age, consult your doctor or pharmacist.

Precautions

Do not exceed 0.2 ml per day or combine with other vitamin D or K supplements without supervision. Consult your doctor if you are taking anticoagulants.

What is the price of Neo Peques Neo Peques D3+K2 30 ml?

Check the price of Neo Peques Neo Peques D3+K2 30 ml on Farmaciasdirect and look out for any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me