• Neutrogena Spot Controlling Facial Cleansing Gel, 200 ml
  • Neutrogena Spot Controlling Cleansing Gel, 200 ml
  • Neutrogena Spot Controlling Cleansing Gel, 200 ml
  • Neutrogena Spot Controlling Cleansing Gel, 200 ml
  • Neutrogena Spot Controlling Cleansing Gel, 200 ml
-15% Oportunidades

Neutrogena Spot Controlling Cleansing Gel, 200 ml

SKU183977

Facial cleansing gel with salicylic acid to remove dirt, oil and make-up residue. Apply to a damp face and rinse off with water. 200 ml pump bottle.

Regular price €12,60 6,3 € / 100ml
Sale price €12,60 Regular price €14,79
You are saving: -€2,19
6,3 € / 100ml
Neutrogena Spot Controlling Facial Cleansing Gel, 200 ml
Neutrogena Spot Controlling Cleansing Gel, 200 ml
Regular price €12,60 6,3 € / 100ml
Sale price €12,60 Regular price €14,79
You are saving: -€2,19
6,3 € / 100ml

 

 

What is Neutrogena Spot Controlling Facial Cleansing Gel?

Neutrogena Spot Controlling Facial Cleansing Gel is a daily cleanser for skin prone to spots and blemishes. Its texture transforms into a lather on contact with water.

The 200 ml pump bottle makes it easy to use as part of your morning and evening routine.

What is this cleansing gel used for?

It removes dirt, excess oil and make-up. Purifying salicylic acid helps to cleanse the pores and reduce blockages. Cleansing is carried out without vigorous rubbing.

Benefits of the Spot Controlling Cleanser

  • Cleanses the face and removes accumulated impurities.
  • Helps control persistent spots and new breakouts.
  • Contains salicylic acid and panthenol.
  • It produces a creamy lather that rinses off easily.
  • It is designed for daily use.

Ingredients

Aqua, Cocamidopropyl Hydroxysultaine, Sodium Methyl Cocoyl Taurate, Glycerin, Salicylic Acid, Sodium Hydrolysed Potato Starch Dodecenylsuccinate, C12-15 Alkyl Lactate, Panthenol, Cocamidopropyl PG-Dimonium Chloride Phosphate, Disodium Tetrapropenyl Succinate, PEG-120 Methyl Glucose Dioleate, Sodium Chloride, Disodium EDTA, Citric Acid, Sodium Hydroxide, Tocopherol, Benzalkonium Chloride, Fragrance.

How to use Neutrogena Spot Controlling Cleanser?

Moisten your face. Dispense a small amount into the palm of your hand and add water. Massage gently and rinse thoroughly with plenty of water. It can be used twice a day.

Who is it suitable for?

It is designed for oily, sensitive or blemish-prone skin that requires a rinse-off facial cleanser.

Precautions

Avoid contact with the eyes. If contact occurs, rinse immediately with plenty of water. Reduce the frequency of use or stop using the product if you experience irritation.

What is the price of Neutrogena Spot Controlling Facial Cleansing Gel, 200 ml?

Check the price of Neutrogena Spot Controlling Facial Cleansing Gel, 200 ml on Farmaciasdirect and check for any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Johnson & Johnson Supplier's address: 1 Johnson and Johnson Plaza, New Brunswick, NJ 08933Mobile phone: +1 732 524 0400