• NM Clear Orange Thickener, Pack of 3 x 400 grams
-14%

NM Clear Orange Thickener, Pack of 3 x 400 grams

SKUCA3202617281484

A light-coloured, flavoured thickener made from xanthan gum

Regular price €76,80 6,4 € / 100gr
Sale price €76,80 Regular price €89,25
You are saving: -€12,45
6,4 € / 100gr
NM Clear Orange Thickener, Pack of 3 x 400 grams
NM Clear Orange Thickener, Pack of 3 x 400 grams
Regular price €76,80 6,4 € / 100gr
Sale price €76,80 Regular price €89,25
You are saving: -€12,45
6,4 € / 100gr

 

 

A clear, flavoured thickener based on xanthan gum. For the prevention and treatment of dehydration and undernutrition/malnutrition in patients with dysphagia.
Suitable for patients with dysphagia or swallowing difficulties

Composition

Maltodextrin, Thickener (Xanthan Gum), Acidifier (Citric Acid), Orange flavouring, sodium chloride, colouring (beta-carotene), sweetener (cyclamate, sodium saccharin and aspartame), potassium chloride. Aspartame (8.7 mg/g of product): Contains a source of phenylalanine.

Directions for use

Add the clear red berry thickener to liquids such as water, juices or soups, stirring until the desired consistency is achieved.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me