• Nuk Trainer Cup First Choice+ Silicone Mickey Mouse 6-18M Night , 150 ml
-13% Promo FD
Nuk

Nuk Trainer Cup First Choice+ Silicone Mickey Mouse 6-18M Night , 150 ml

SKUNU4008600431923

A training cup for babies aged 6–18 months, designed to ease the transition from the bottle and available in a 150 ml size.

Regular price €14,00 9,33 € / 100ml
Sale price €14,00 Regular price €16,08
You are saving: -€2,08
9,33 € / 100ml
Sold out
Nuk Trainer Cup First Choice+ Silicone Mickey Mouse 6-18M Night , 150 ml
Nuk Trainer Cup First Choice+ Silicone Mickey Mouse 6-18M Night , 150 ml
Regular price €14,00 9,33 € / 100ml
Sale price €14,00 Regular price €16,08
You are saving: -€2,08
9,33 € / 100ml

 

 

What is the Nuk First Choice+ Silicone Mickey Mouse Training Cup 6–18M Night, 150 ml?

A training cup for babies aged 6–18 months, designed to ease the transition from the bottle and available in a 150 ml size.

Features

  • Recommended age as stated by the manufacturer: 6–18 months.
  • Material: silicone.
  • Night-time design intended to make it easier to find in low-light conditions.
  • Capacity: 150 ml.

How to use

Wash the product before first use and follow the manufacturer’s instructions for assembly, cleaning and supervision.

Who is it suitable for?

Families looking for an accessory suitable for the age and type of use indicated in the product name.

Precautions and care

Always use under adult supervision. Check the condition of the product before each use and remove it if it shows any cracks, deformities or loose parts.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me