• Nutergia Ergycranberryl , 250 ml
-18%

Nutergia Ergycranberryl , 250 ml

SKUNU8436031735161

Nutergia Ergycranberryl, 250 ml, is a liquid supplement containing cranberry, hibiscus, goldenrod, heather and horsetail. A 20 ml dose provides 36 mg of proanthocyanidins, manganese and copper. It is presented as lingonberry, blueberry and horsetail.

Regular price €19,80 7,92 € / 100ml
Sale price €19,80 Regular price €24,05
You are saving: -€4,25
7,92 € / 100ml
Nutergia Ergycranberryl , 250 ml
Nutergia Ergycranberryl , 250 ml
Regular price €19,80 7,92 € / 100ml
Sale price €19,80 Regular price €24,05
You are saving: -€4,25
7,92 € / 100ml

 

 

Cranberry: what is Nutergia Ergycranberryl, 250 ml?

Nutergia Ergycranberryl, 250 ml is a liquid supplement containing cranberry, hibiscus, goldenrod, heather and horsetail. A 20 ml dose provides 36 mg of proanthocyanidins, manganese and copper. It is supplemented with blueberry and horsetail.

Benefits and uses

Copper and manganese help protect cells against oxidative damage.

Composition and characteristics

Cranberry juice, extracts of hibiscus, goldenrod, heather and horsetail, manganese, copper and potassium sorbate.

How to use Nutergia Ergycranberryl, 250 ml?

Take one or two capfuls a day in half a glass of water, morning and evening.

Precautions

Shake before use, store in a cool place and consume soon after opening.

What is the price of Nutergia Ergycranberryl, 250 ml?

Check the price of Nutergia Ergycranberryl, 250 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me