• Nutribén Innova 2 Milk Continuation, 800 g
  • Nutribén Innova 2 Milk Continuation, 800 g
  • Nutribén Innova 2 Milk Continuation, 800 g
  • Nutribén Innova 2 Milk Continuation, 800 g
  • Nutribén Innova 2 Milk Continuation, 800 g
-27%

Nutribén Innova 2 Milk Continuation, 800 g

SKU180832

Follow-on formula for babies from 6 months, containing BPL1® HT, DHA, 2'-FL and LNnT. Palm oil-free.

Regular price €27,41 3,43 € / 100gr
Sale price €27,41 Regular price €37,59
You are saving: -€10,18
3,43 € / 100gr
Sold out
Nutribén Innova 2 Milk Continuation, 800 g
Nutribén Innova 2 Milk Continuation, 800 g
Regular price €27,41 3,43 € / 100gr
Sale price €27,41 Regular price €37,59
You are saving: -€10,18
3,43 € / 100gr
Pharmaceutical Recommendation
 
 
 
2 item(s)
€0,00

 

 

What is Nutribén Innova 2 Follow-on Formula?

Nutribén Innova 2 is a powdered follow-on formula suitable for babies from 6 months of age, as part of a varied diet. Breast milk is the best food for your baby and breastfeeding should be continued for as long as possible.

This Nutribén Innova 2 formula contains BPL1® HT, 2'-fucosyl-lactose (2'-FL), Lacto-N-neotetraose (LNnT), DHA, vitamins and minerals. Furthermore, it is made without palm oil.

What is Nutribén Innova 2 used for?

Nutribén Innova 2 800 g is designed to supplement the diet of babies from 6 months of age. It provides proteins, carbohydrates, fats, vitamins and minerals tailored to this stage of development.

Its nutrients include iron, calcium, vitamin D, vitamin A, zinc and essential fatty acids. It also contains DHA, an omega-3 fatty acid.

Benefits of Nutribén Innova 2

  • Follow-on formula suitable from 6 months.
  • Contains BPL1® HT, 2'-FL and LNnT.
  • It provides DHA and arachidonic acid (AA).
  • It contains vitamins and minerals such as iron, calcium, vitamin D, vitamin A and zinc.
  • Made without palm oil.

How to prepare Nutribén Innova 2?

Before preparing Nutribén Innova 2 follow-on formula, wash your hands thoroughly and ensure that the bottle, teat and other utensils are properly clean.

From 6 months, the manufacturer recommends 8 level scoops per 240 ml of water and approximately 4 feeds a day. Always use the scoop provided in the pack and follow the instructions on the label.

Prepare the bottle immediately before each feed and discard any leftover formula. Do not save leftovers for later feeds.

Ingredients of Nutribén Innova 2

Nutribén Innova 2 contains lactose, vegetable oils (sunflower, coconut and soya), maltodextrin, skimmed milk, whey proteins, minerals, DHA from fish oil, 2'-FL, AA, LNnT, vitamins, BPL1® HT, nucleotides and L-carnitine, amongst other ingredients.

Allergens: contains milk, lactose, soya and fish. Always check the full list of ingredients on the packaging before use.

How should Nutribén Innova 2 be stored?

Store the unopened pack in a cool, dry place. Once opened, close the lid properly and keep it in a cool, dry place. The manufacturer recommends using the contents within one month of opening.

What is the price of Nutribén Innova 2 800 g?

The price of Nutribén Innova 2 may vary depending on current promotions. Check the latest price and buy Nutribén Innova 2 Follow-on Milk, 800 g online at Farmaciasdirect.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me