• Nutribén Soya Hydrolysed Milk 400g
  • Nutribén Soya Hydrolysed Milk 400g
  • Nutribén Soya Hydrolysed Milk 400g
-5%

Nutribén Soya Hydrolysed Milk 400g

SKU212423

Nutribén Soja is a lactose-free food for special medical purposes, made from soya protein isolate. It is intended for infants from birth with specific dietary requirements. 400 g tin; to be used under medical supervision.

Regular price €14,40 36,0 € / 1kg
Sale price €14,40 Regular price €15,16
You are saving: -€0,76
36,0 € / 1kg
Sold out
Nutribén Soya Hydrolysed Milk 400g
Nutribén Soya Hydrolysed Milk 400g
Regular price €14,40 36,0 € / 1kg
Sale price €14,40 Regular price €15,16
You are saving: -€0,76
36,0 € / 1kg
Pharmaceutical Recommendation
 
 
 
2 item(s)
€0,00

 

 

What is Nutribén Soja?

Nutribén Soja is a powdered food for special medical purposes. It is made from soya protein isolate and is lactose-free. It is intended for infants from birth when a healthcare professional considers this alternative necessary.

What is this soya milk used for?

It allows the infant to be fed a diet free from lactose and cow’s milk proteins. Its main source of protein is soya. The prescription must be issued by a paediatrician, as not all allergies or intolerances require the same type of diet.

Key features

  • For use from birth under medical supervision.
  • Lactose-free.
  • Soya protein isolate.
  • Maltodextrin is the source of carbohydrates as stated by the manufacturer.
  • Does not contain palm oil.
  • 400 g tub.

How do you prepare it?

  1. Wash your hands thoroughly and sterilise your utensils.
  2. Boil some water and allow it to cool to the temperature indicated on the packaging.
  3. Pour the required amount into the feeding bottle.
  4. Add the exact number of level scoops.
  5. Shake until completely dissolved.
  6. Check the temperature before feeding the baby.

Serve the bottle immediately and discard any leftovers. Always follow the correct ratio of water to powder.

Who is it suitable for?

It is intended for infants who require a lactose-free and cow’s milk protein-free diet, following professional assessment. It contains soya and is not suitable for babies with a soya allergy.

Precautions and storage

Breast milk is the best food for infants. Do not use this product to diagnose or treat an allergy on your own. Store the unopened tin in a cool, dry place and use it within the specified period after opening.

What is the price of Nutribén Soja 400 g?

Check the price of Nutribén Soja 400 g on Farmaciasdirect and look out for current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me