• Nuxe Sun Delicious Scented Water, 2 x 100 ml pack
-27%

Nuxe Sun Delicious Scented Water, 2 x 100 ml pack

SKUNU3202681712129

Water scented with the Nuxe Sun fragrance to take you back to those summer days. Its freshness makes it the perfect everyday companion.

Contains 100 ml.

Regular price €54,70 27,35 € / 100ml
Sale price €54,70 Regular price €74,60
You are saving: -€19,90
27,35 € / 100ml
Nuxe Sun Delicious Scented Water, 2 x 100 ml pack
Nuxe Sun Delicious Scented Water, 2 x 100 ml pack
Regular price €54,70 27,35 € / 100ml
Sale price €54,70 Regular price €74,60
You are saving: -€19,90
27,35 € / 100ml

 

 

Nuxe Sun Delicious Scented Water, 2 x 100 ml pack

The Nuxe Sun range features a signature fragrance that transports you back to the best moments of summer. Now you can relive the summer thanks to the Delicious Scented Water. Suitable for all skin types. - Its soft, rich scent - Spray format - 85.6% naturally derived ingredients.

Directions for use

Spray a fine mist over the body, avoiding the face and eyes. You can also use it at home as a room freshener for your bed or clothes. One of our favourite tips for this eau de toilette is to soak your hairbrush in it and distribute the fragrance throughout your hair.

Composition

The list of ingredients is as follows: ALCOHOL DENAT., PARFUM/FRAGRANCE, AQUA/WATER, SIMMONDSIA CHINENSIS (JOJOBA) SEED OIL, GLYCERIN, EICHHORNIA CRASSIPES EXTRACT, FAGRAEA BERTEROANA FLOWER EXTRACT, LIMONENE, LINALOOL, CITRONELLOL, GERANIOL, BENZYL ALCOHOL, CITRAL, COUMARIN [N2612/C].

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me