-9%
    Nyx

    Nyx Bare With Me Blur Foundation Matte Finish Fair Shade, 30 ml

    SKUNY800897234270

    NYX Professional Makeup Bare with Me Blur Skin Tint, Blurring Foundation, Matte Finish, Fair Shade

    Regular price €11,80 39,33 € / 100ml
    Sale price €11,80 Regular price €12,95
    You are saving: -€1,15
    39,33 € / 100ml
    Nyx Bare With Me Blur Foundation Matte Finish Fair Shade, 30 ml
    Regular price €11,80 39,33 € / 100ml
    Sale price €11,80 Regular price €12,95
    You are saving: -€1,15
    39,33 € / 100ml

     

     

    Instantly achieve smooth, flawless skin with our first all-erasing foundation. Its formula is enriched with skincare actives that keep skin looking healthy and hydrated for 12 hours.

    Composition

    G2048185 - INGREDIENTS: DIMETHICONE - AQUA / WATER / EAU - ISODODECANE - GLYCERIN - SILICA - PEG-9 POLYDIMETHYLSILOXYETHYL DIMETHICONE - PROPYLENE GLYCOL - DISTEARDIMONIUM HECTORITE - DIMETHICONE CROSSPOLYMER - PEG-10 DIMETHICONE - CETYL PEG/PPG-10/1 DIMETHICONE - PHENOXYETHANOL - SODIUM CHLORIDE - POLYGLYCERYL-4 ISOSTEARATE - CAPRYLYL GLYCOL - DISODIUM STEAROYL GLUTAMATE - ETHYLHEXYLGLYCERIN - ALUMINUM HYDROXIDE - BUTYLENE GLYCOL - CAMELLIA SINENSIS LEAF EXTRACT - NIACINAMIDE - SODIUM HYALURONATE - TOCOPHEROL - PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE ? (+/- MAY CONTAIN: CI 77891 / TITANIUM DIOXIDE - CI 77491, CI 77492, CI 77499 / IRON OXIDES) (F.I.L. N70013032/5).

    Directions for use

    Use a brush to spread the product all over the face for an even, flawless finish. For fuller coverage, use several layers.

    Ingredients

    G2048185 - INGREDIENTS: DIMETHICONE - AQUA / WATER / EAU - ISODODECANE - GLYCERIN - SILICA - PEG-9 POLYDIMETHYLSILOXYETHYL DIMETHICONE - PROPYLENE GLYCOL - DISTEARDIMONIUM HECTORITE - DIMETHICONE CROSSPOLYMER - PEG-10 DIMETHICONE - CETYL PEG/PPG-10/1 DIMETHICONE - PHENOXYETHANOL - SODIUM CHLORIDE - POLYGLYCERYL-4 ISOSTEARATE - CAPRYLYL GLYCOL - DISODIUM STEAROYL GLUTAMATE - ETHYLHEXYLGLYCERIN - ALUMINUM HYDROXIDE - BUTYLENE GLYCOL - CAMELLIA SINENSIS LEAF EXTRACT - NIACINAMIDE - SODIUM HYALURONATE - TOCOPHEROL - PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE ? [+/- MAY CONTAIN: CI 77891 / TITANIUM DIOXIDE - CI 77491, CI 77492, CI 77499 / IRON OXIDES] (F.I.L. N70013032/5).

    Pharmaceutical
    advice
    Consult our pharmacist
    Silvia Del Río
    A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
    Ask me