• O'Keeffe's Working Hands Hand Cream, 96 g tub
-32% Promo FD

O'Keeffe's Working Hands Hand Cream, 96 g tub

SKUOK5704947006761

O’Keeffe’s Working Hands is a fragrance-free cream for adults with very dry, rough or chapped hands. The 96 g tub provides moisturisation and helps reduce moisture loss without leaving a greasy feeling.

 

Regular price €7,80 8,13 € / 100gr
Sale price €7,80 Regular price €11,50
You are saving: -€3,70
8,13 € / 100gr
O'Keeffe's Working Hands Hand Cream, 96 g tub
O'Keeffe's Working Hands Hand Cream, 96 g tub
Regular price €7,80 8,13 € / 100gr
Sale price €7,80 Regular price €11,50
You are saving: -€3,70
8,13 € / 100gr

 

 

What is O’Keeffe’s Working Hands 96 g?

O’Keeffe’s Working Hands 96 g is a concentrated hand cream for extremely dry, rough or chapped hands. It comes in a 96 g jar and is intended for adults. It is fragrance-free and leaves a non-greasy finish.

What is this hand cream used for?

It moisturises the outer layers of the skin. It also forms a protective film that helps to lock in moisture and minimise moisture loss. It is particularly useful when frequent hand washing, cold weather or manual labour increase the feeling of dryness.

Benefits of O’Keeffe’s Working Hands

  • Helps maintain moisture in very dry or chapped hands.
  • It helps to strengthen the skin’s surface protection against moisture loss.
  • Glycerine acts as a humectant, whilst paraffin and mineral oil enhance the protective effect.
  • Allantoin supports the care of rough skin and provides comfort.
  • Its fragrance-free, non-greasy texture makes it easy to use throughout the day.

Ingredients in the 96 g jar

INCI: Aqua, Glycerin, Stearic Acid, Sodium Hydroxide, Hydroxyacetophenone, Octyldodecyl Stearate, Hydroxypropyl Methylcellulose, Paraffin Wax, Allantoin, Acrylates/Acrylamide Copolymer, Mineral Oil, Polysorbate 85.

How to use

Apply a small amount to your hands and massage in until absorbed. Reapply throughout the day as needed. Starting with a small amount helps to avoid a sticky feeling caused by using too much product.

Who is it suitable for?

It is suitable for adults with very dry, rough or chapped hands. It can be incorporated into routines involving frequent hand washing or in situations where the skin loses moisture easily.

Precautions for use

For external use only. The brand does not recommend using this product on children. Check the list of ingredients if you have a known sensitivity to any of the components. A slight stinging sensation may occur on very dry skin; discontinue use if this persists and consult a healthcare professional.

What is the price of O’Keeffe’s Working Hands Hand Cream 96 g?

Check the price of O’Keeffe’s Working Hands Hand Cream 96 g on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

 

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me