• Ogx Ttx-Teatree Mint Extra, 385 ml
  • Ogx Ttx-Teatree Mint Extra, 385 ml
  • Ogx Ttx-Teatree Mint Extra, 385 ml
  • Ogx Ttx-Teatree Mint Extra, 385 ml
  • Ogx Ttx-Teatree Mint Extra, 385 ml
  • Ogx Ttx-Teatree Mint Extra, 385 ml
  • Ogx Ttx-Teatree Mint Extra, 385 ml
  • Ogx Ttx-Teatree Mint Extra, 385 ml
-35% Oportunidades
Ogx

Ogx Ttx-Teatree Mint Extra, 385 ml

SKUOG22796670724

OGX Extra Strength Refreshing Scalp + Tea Tree Mint Conditioner, 385 ml. Its formula, containing tea tree and mint, moisturises the hair and provides a refreshing sensation on the scalp.

Regular price €4,40 1,14 € / 100ml
Sale price €4,40 Regular price €6,79
You are saving: -€2,39
1,14 € / 100ml
Ogx Ttx-Teatree Mint Extra, 385 ml
Ogx Ttx-Teatree Mint Extra, 385 ml
Regular price €4,40 1,14 € / 100ml
Sale price €4,40 Regular price €6,79
You are saving: -€2,39
1,14 € / 100ml

 

 

What is OGX TTX-Tea Tree Mint Extra, 385 ml?

Formulated with refreshing natural ingredients, the OGX Refreshing Scalp + Tea Tree Mint conditioner moisturises and balances the hair. “Invigorate your senses with our refreshing, extra-strength scalp collection featuring mint and tea tree.

"Invigorate your senses with our refreshing, extra-strength scalp collection featuring mint and tea tree. Deep-clean your hair and remove build-up without stripping it of its shine and healthy moisture! Directions for use: After shampooing, apply the conditioner generously to your hair, working it through to the ends. Leave on for 3–5 minutes. Rinse your hair thoroughly. Warning: Use only as directed. Avoid contact with the eyes. If contact occurs, rinse immediately. Keep out of reach of children. For best results, use in conjunction with other OGX hair care products."

Ingredients

"Aqua/Water/Eau, Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Behentrimonium Chloride, Glycerin, Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil, Mentha Piperita (Peppermint) Leaf Extract, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Leaf Extract, Menthol, Menthyl Lactate, PPG-3 Benzyl Ether Myristate, Dimethicone, Polyquaternium-47, Propylene Glycol, Steareth-20, Disodium EDTA, Isopropyl Alcohol, Citric Acid, Sodium Hydroxide, Sodium Benzoate, Pentaerythrityl Tetra-di-t-butyl Hydroxyhydrocinnamate, Phenoxyethanol, Parfum/Fragrance."

Directions for use

After shampooing, apply the conditioner generously to your hair, working it through to the ends. Leave on for 3–5 minutes. Rinse your hair thoroughly.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: OGX Supplier's address: One Johnson & Johnson Plaza, New Brunswick, NJ 08933, Estados UnidosMobile phone: +1 732 524 0400