• Optrex Witch Hazel Eye Drops 10 ml
  • Optrex Witch Hazel Eye Drops 10 ml
-10%

Optrex Witch Hazel Eye Drops 10 ml

SKUOP8428076010570

Eye drops for dry eyes, enriched with witch hazel and natural plant extracts that help to soothe irritation.

Contains 10 ml.

Regular price €12,60 126,0 € / 100ml
Sale price €12,60 Regular price €14,00
You are saving: -€1,40
126,0 € / 100ml
Optrex Witch Hazel Eye Drops 10 ml
Optrex Witch Hazel Eye Drops 10 ml
Regular price €12,60 126,0 € / 100ml
Sale price €12,60 Regular price €14,00
You are saving: -€1,40
126,0 € / 100ml

 

 

What is Optrex with Witch Hazel?

Optrex with Witch Hazel is an eye drop for dry eyes that contains natural plant extracts to help relieve irritation. These drops, suitable for daily use, gently cleanse the surface of the eye, providing relief from irritation.

They contain witch hazel, which is known for its soothing and refreshing properties. As a result, using them helps to moisturise and lubricate the eyes, relieving the sensation of dryness, irritation and itching.

Who it is for

It is ideal for people suffering from dry eyes due to factors such as prolonged use of electronic devices, air conditioning, wind or the wearing of contact lenses. It is recommended to apply one or two drops to each eye, as required.

Directions for use

Follow these instructions for applying the drops:

1. Remove your contact lenses before applying the drops and wait at least 15 minutes before putting them back in.

2. Tilt your head back and instil 2 or 4 drops into each eye for instant relief.

3. Use as often as necessary.

Pharmacist’s advice

Optrex Eye Drops with Witch Hazel are designed to relieve dry eyes. Some precautions to bear in mind when using this product are:
- Do not use if the packaging is damaged or if the liquid has changed colour or consistency.
- Avoid direct contact between the dropper and your eyes to prevent contamination.
- Do not use these eye drops if you are using another eye medicine without consulting a doctor or pharmacist.
- If you experience persistent irritation, redness or a worsening of symptoms, stop using the product and consult a healthcare professional.
- Keep out of the reach of children.
Remember that it is important to read and follow the instructions for use provided by the manufacturer and to consult a healthcare professional if you have any questions or concerns.

Composition

The active ingredient in these Optrex eye drops is witch hazel (13 ml/100 ml). The other excipients are: boric acid (E-284), glycerol (E-422), sodium borate,
and purified water.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me