• Plameca Horsetail Import Trit , 1 kg
-24%

Plameca Horsetail Import Trit , 1 kg

SKUPL8435100891883

Dried horsetail, ideal for herbal teas and kidney care.

Regular price €15,87 1,59 € / 100gr
Sale price €15,87 Regular price €20,75
You are saving: -€4,88
1,59 € / 100gr
Sold out
Plameca Horsetail Import Trit , 1 kg
Plameca Horsetail Import Trit , 1 kg
Regular price €15,87 1,59 € / 100gr
Sale price €15,87 Regular price €20,75
You are saving: -€4,88
1,59 € / 100gr

 

 

What is Plameca Horsetail Import Trit, 1 kg?

Dried horsetail plant, ideal for herbal teas and kidney care.

Botanical characteristics

  • Pack size: 1 kg.

Directions for use

Prepare or use the product in accordance with the quantity and preparation time indicated on the packaging.

Who is it suitable for?

Adults seeking a plant-based ingredient for aromatic, culinary or herbal tea use, as recommended by the manufacturer.

Precautions and storage

Keep the product tightly closed and protected from light and heat. Consult before use during pregnancy, whilst breastfeeding, in children or when taking medication.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me