• Promax Pack 2 x 9 ml, anti-diarrhoea supplement for small breed dogs
-7%

Promax Pack 2 x 9 ml, anti-diarrhoea supplement for small breed dogs

SKUPR3202682010736

Promax, pack of 2 x 9 ml, anti-diarrhoea supplement for small-breed dogs, for dogs.

Regular price €27,00 150,0 € / 100ml
Sale price €27,00 Regular price €28,92
You are saving: -€1,92
150,0 € / 100ml
Promax Pack 2 x 9 ml, anti-diarrhoea supplement for small breed dogs
Promax Pack 2 x 9 ml, anti-diarrhoea supplement for small breed dogs
Regular price €27,00 150,0 € / 100ml
Sale price €27,00 Regular price €28,92
You are saving: -€1,92
150,0 € / 100ml

 

 

Promax Pack 2 x 9 ml, an anti-diarrhoea supplement for small-breed dogs, contains two units of Promax. Promax 9 ml is an anti-diarrhoea supplement for small-breed dogs, designed to help reduce the symptoms of diarrhoea and support digestive wellbeing in a practical and simple way.

What is the Promax pack?

It is a value pack for veterinary use containing a 2 x 9 ml pack of anti-diarrhoea supplement for small breed dogs. It provides a second unit without causing confusion with the single-unit pack.

What is this value pack for?

Promax 9 ml is an anti-diarrhoea supplement for small breed dogs, developed to help reduce the symptoms of diarrhoea and promote digestive wellbeing in a practical and simple way.

Benefits and features of the pack

  • It includes two units of the same product.
  • It is intended for dogs.
  • It makes it easier to follow the recommended treatment plan when continuous use or a repeat course is required.
  • Each unit is kept sealed until ready for use.

How to use Promax?

Follow the instructions on the packaging and the regimen prescribed by your vet. Ensure you adhere to the species, weight and frequency of use specified for each individual unit.

Who is it intended for?

This pack is intended for dogs. Before use, check that the product is suitable for the animal’s species, age and weight. If symptoms persist or you have any doubts about its use, consult a veterinary professional.

Precautions

  • Read the labelling and instructions for each unit before use.
  • Do not exceed the recommended dose or frequency.
  • Keep the product out of the reach of children and animals.
  • Consult your vet if the animal is taking medication, has a medical condition, is pregnant or shows an unexpected reaction.

What is the price of Promax Pack 2 x 9 ml, an anti-diarrhoea supplement for small breed dogs?

Check the price of Promax Pack 2 x 9 ml, an anti-diarrhoea supplement for small breed dogs, on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me