• Reig Jofre Chlorhexidine 2% Alcoholic Solution, 250 ml bottle
-18%

Reig Jofre Chlorhexidine 2% Alcoholic Solution, 250 ml bottle

SKURE8470001942234

2% chlorhexidine alcohol solution for the antisepsis of healthy skin, supplied in a 250 ml bottle.

Regular price €3,70 1,48 € / 100ml
Sale price €3,70 Regular price €4,50
You are saving: -€0,80
1,48 € / 100ml
Reig Jofre Chlorhexidine 2% Alcoholic Solution, 250 ml bottle
Reig Jofre Chlorhexidine 2% Alcoholic Solution, 250 ml bottle
Regular price €3,70 1,48 € / 100ml
Sale price €3,70 Regular price €4,50
You are saving: -€0,80
1,48 € / 100ml

 

 

What is Reig Jofre Chlorhexidine 2% Alcoholic Solution, 250 ml Bottle?

A 2% chlorhexidine alcohol solution for the antisepsis of healthy skin, supplied in a 250 ml bottle.

Key features

  • Pack size: 250 ml.

How to use

Apply to clean, dry, healthy skin, observing the contact time and the instructions on the label. For external use only; avoid contact with the eyes and mucous membranes.

Who is it suitable for?

People who require a hygiene, protection, absorption or support product with the specified properties.

Precautions and storage

Do not use if the packaging is damaged. In the event of irritation, pain, poor circulation or an injury requiring medical attention, consult a healthcare professional.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me