• Restomyl Gel Pack 2 x 30 ml
-23%

Restomyl Gel Pack 2 x 30 ml

SKURE3202682010552

Restomyl Gel, pack of 2 x 30 ml, for dogs and cats.

Regular price €42,90 71,5 € / 100ml
Sale price €42,90 Regular price €55,54
You are saving: -€12,64
71,5 € / 100ml
Up to 30% off.
on selected products.
Valid until 5 October.
Restomyl Gel Pack 2 x 30 ml
Restomyl Gel Pack 2 x 30 ml
Regular price €42,90 71,5 € / 100ml
Sale price €42,90 Regular price €55,54
You are saving: -€12,64
71,5 € / 100ml

 

 

The Restomyl Gel Pack (2 x 30 ml ) contains two tubes of Restomyl Gel. Restomyl Gel (30 ml) is a mucoadhesive product that aids in the oral hygiene of dogs and cats. It strengthens the mucosal barrier function and maintains appropriate physiological conditions.

What is the Restomyl Gel pack?

It is a value pack for veterinary use containing two 30 ml units. It provides a second unit without the risk of confusing this pack with the single-unit pack.

What is this value pack for?

Restomyl Gel, 30 ml, is a mucoadhesive product that aids in the oral hygiene of dogs and cats. It strengthens the mucosal barrier function and maintains appropriate physiological conditions.

Benefits and features of the pack

  • It includes two units of the same product.
  • It is intended for dogs and cats.
  • It makes it easier to follow the recommended regimen when continuous use or replenishment is required.
  • Each unit remains sealed until ready for use.

Composition of Restomyl Gel

Phytosphingosine, hyaluronic acid, water, glycerine, sodium PCA, cellulose gum, flavouring, carbomer, sodium hydroxide, ethoxydiglycol, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol.

How to use Restomyl Gel?

Carefully lift the animal’s lip and apply to the oral mucosa 2 or 3 times a day. If your pet has undergone surgery, it is recommended that you use the product for seven consecutive days. If inflammation occurs in the mouth, use Restomyl Gel for 30 days.

Who is it suitable for?

This pack is intended for dogs and cats. Before use, check that the product is suitable for the animal’s species, age and weight. If symptoms persist or you have any doubts about its use, consult a veterinary professional.

Precautions

  • Read the label and instructions on each unit before use.
  • Do not exceed the recommended dose or frequency.
  • Keep the product out of the reach of children and animals.
  • Consult your vet if the animal is taking medication, has a medical condition, is pregnant or shows an unexpected reaction.

What is the price of Restomyl Gel Pack 2 x 30 ml?

Check the price of Restomyl Gel Pack 2 x 30 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me