• Rilastil Dermaprotect SPF 50+ Colour, 50 ml
  • Rilastil Dermaprotect SPF 50+ Colour, 50 ml
  • Rilastil Dermaprotect SPF 50+ Colour, 50 ml
  • Rilastil Dermaprotect SPF 50+ Colour, 50 ml
  • Rilastil Dermaprotect SPF 50+ Colour, 50 ml
  • Rilastil Dermaprotect SPF 50+ Colour, 50 ml
  • Rilastil Dermaprotect SPF 50+ Colour, 50 ml
  • Rilastil Dermaprotect SPF 50+ Colour, 50 ml
-5%

Rilastil Dermaprotect SPF 50+ Colour, 50 ml

SKURI8428749010968

DERMAPROTECT SPF 50+ COLOUR with niacinamide is a lightweight tinted emulsion, formulated with a combination of physical and chemical sun filters that are gentle on the skin, providing UVA/UVB sun protection with a UVA:UVB ratio of >50%.

Regular price €20,70 41,4 € / 100ml
Sale price €20,70 Regular price €21,79
You are saving: -€1,09
41,4 € / 100ml
Rilastil Dermaprotect SPF 50+ Colour, 50 ml
Rilastil Dermaprotect SPF 50+ Colour, 50 ml
Regular price €20,70 41,4 € / 100ml
Sale price €20,70 Regular price €21,79
You are saving: -€1,09
41,4 € / 100ml

 

 

What is Rilastil Dermaprotect SPF 50+ Tinted, 50 ml?

DERMAPROTECT SPF 50+ COLOUR with niacinamide is a tinted fluid emulsion, formulated with a combination of physical and chemical sun filters that are highly skin-tolerant, guaranteeing UVA/UVB sun protection with a UVA:UVB ratio of >50%.

Directions for use

Shake the bottle and apply evenly to the face, neck and décolletage 30 minutes before sun exposure. Reapply a sufficient amount of sun cream frequently, especially in the event of prolonged exposure, heavy sweating, or after getting wet or drying off.

Ingredients

Aqua (Water); Diisopropyl Sebacate; Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine; Butyl Methoxydibenzoylmethane; Ethylhexyl Salicylate; Silica; Pentylene Glycol; Niacinamide; Trimethylpentanediol/Adipic Acid/Glycerin Crosspolymer; Dipropylene Glycol; Propylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate; C12-15 Alkyl Benzoate; Diisopropyl Adipate; CI 77891 (Titanium Dioxide); Panthenol; Propanediol; Hydrogenated Ethylhexyl Olivate; Glycerine; Acrylates/C12-22 Alkyl Methacrylate Copolymer; Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulphonate; Phenylbenzimidazole Sulphonic Acid; Arginine; Carnosine; Diutan Gum (Sphingomonas Ferment Extract); Hydroxypropyl Cyclodextrin; Phytosterols; Sodium Carboxymethyl Beta-Glucan; Tocopheryl Acetate; Polysorbate 80; Potassium Cetyl Phosphate; Sodium Hydroxide; Tetrasodium Glutamate Diacetate; Hydrogenated Palm Glycerides; Coco-Glucoside; Hydrogenated Olive Oil Unsaponifiables; Xanthan Gum; Disodium Lauryl Sulfosuccinate; Aluminium Hydroxide; Lactic Acid; Lecithin; CI 77492 (Iron Oxides); CI 77491 (Iron Oxides); CI 77499 (Iron Oxides); Parfum (Fragrance); Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes.

Pharmacist’s advice

Shake the bottle and apply evenly to the face, neck and décolletage 30 minutes before sun exposure. Reapply a sufficient amount of sun cream frequently, particularly in the event of prolonged exposure, heavy sweating, or after getting wet or drying off.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me