• Rilastil Sun System 50 Dry Touch , 2 x 200 ml
-22%

Rilastil Sun System 50 Dry Touch , 2 x 200 ml

SKURI8428749009825

Rilastil Sun System 50 Dry Touch, 2 x 200 ml is a pack of Rilastil sun cream for the body. This SPF50+ body sun cream offers a dry finish, is quickly absorbed and is water-resistant, suitable for all skin types, including sensitive skin.

Regular price €39,35 9,84 € / 100ml
Sale price €39,35 Regular price €50,42
You are saving: -€11,07
9,84 € / 100ml
Rilastil Sun System 50 Dry Touch , 2 x 200 ml
Rilastil Sun System 50 Dry Touch , 2 x 200 ml
Regular price €39,35 9,84 € / 100ml
Sale price €39,35 Regular price €50,42
You are saving: -€11,07
9,84 € / 100ml

 

 

What is Rilastil Sun System 50 Dry Touch, 2 x 200 ml?

It is a twin-pack of sun protection for the body, comprising two 200 ml bottles. This value pack totalling 400 ml makes it easier to reapply the product over large areas.

What does the Dry Touch finish offer?

Rilastil sun cream has a light, fast-absorbing texture. According to the brand, it leaves a dry, residue-free finish.

Body protection

This body sun cream offers very high protection against UVA and UVB rays. It is water-resistant, oil-free and suitable for all skin types, including sensitive skin.

How do you apply it?

Apply a generous, even layer before sun exposure. Reapply frequently, especially after swimming, sweating or drying yourself with a towel.

Precautions

Using too little reduces the level of protection. Avoid the hours of peak sun exposure. Do not expose babies and young children to direct sunlight. Avoid contact with the eyes.

What is the price of Rilastil Sun System 50 Dry Touch, 2 x 200 ml?

Check the price of Rilastil Sun System 50 Dry Touch, 2 x 200 ml at Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me