• Sakai Guarana Powder , 65 g
-17% Promo FD

Sakai Guarana Powder , 65 g

SKUSA8423245160018

Sakai Guarana Powder, 65 g, is a guarana seed powder supplement. The pack contains 65 g, and a 3 g serving provides approximately 90 mg of caffeine. Its main benefits relate to caffeine, energy and guarana.

Regular price €9,30 14,31 € / 100gr
Sale price €9,30 Regular price €11,15
You are saving: -€1,85
14,31 € / 100gr
Sakai Guarana Powder , 65 g
Sakai Guarana Powder , 65 g
Regular price €9,30 14,31 € / 100gr
Sale price €9,30 Regular price €11,15
You are saving: -€1,85
14,31 € / 100gr

 

 

Caffeine: what is Sakai Guarana Powder, 65 g?

Sakai Guarana Powder, 65 g is a guarana seed powder supplement. The pack contains 65 g and a 3 g serving provides approximately 90 mg of caffeine. It also offers benefits related to energy and guarana.

Benefits and uses

The powder form allows you to adjust the amount within the recommended range.

Composition and characteristics

100% guarana seed powder. Provides around 90 mg of caffeine per 3 g.

How to use Sakai Guarana Powder, 65 g?

Mix one or two teaspoons (between 1.5 and 3 g) with water, milk or juice, preferably before breakfast.

Precautions

Contains caffeine. Avoid during pregnancy, whilst breastfeeding, in children and in people who are sensitive to stimulants.

What is the price of Sakai Guarana Powder, 65 g?

Check the price of Sakai Guarana Powder, 65 g on Farmaciasdirect and check for any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me