• Sakai Lecithin Extra Ip , 450 gr
-11% Promo FD

Sakai Lecithin Extra Ip , 450 gr

SKUSA8423245321006

Sakai Lecithin Extra IP, 450 g, is a granulated soya lecithin supplement. The jar contains 450 g of IP lecithin with a declared content of 97 per cent phospholipids and fatty acids. It is listed as soya lecithin, lecithin, soya lecithin.

Regular price €19,60 4,36 € / 100gr
Sale price €19,60 Regular price €21,98
You are saving: -€2,38
4,36 € / 100gr
Sakai Lecithin Extra Ip , 450 gr
Sakai Lecithin Extra Ip , 450 gr
Regular price €19,60 4,36 € / 100gr
Sale price €19,60 Regular price €21,98
You are saving: -€2,38
4,36 € / 100gr

 

 

Soya lecithin: what is Sakai Lecithin Extra Ip, 450 g?

Sakai Lecithin Extra IP, 450 g is a granulated soya lecithin supplement. The jar contains 450 g of IP lecithin with a declared content of 97 per cent phospholipids and fatty acids. It is supplemented with lecithin and soya lecithin.

Benefits and uses

The granulated form allows it to be added to various meals.

Composition and characteristics

Granulated soya lecithin IP with certified traceability.

How to use Sakai Extra IP Soya Lecithin, 450 g?

Take 20 to 30 g per day, equivalent to two or three tablespoons.

Precautions

Contains soya. Keep the container closed and do not exceed the recommended dose.

What is the price of Sakai Extra IP Lecithin, 450 g?

Check the price of Sakai Lecithin Extra Ip, 450 g on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me