• Sakai Sline Control Detox Plus+ Bottle , 500 ml
-14%

Sakai Sline Control Detox Plus+ Bottle , 500 ml

SKUSA8423245030731

A 500 ml liquid food supplement containing milk thistle, artichoke, black radish, elderberry, fennel, aloe vera, boldo and dandelion. It is associated with weight management, detoxification and weight-loss detox.

Regular price €18,00 3,6 € / 100ml
Sale price €18,00 Regular price €20,92
You are saving: -€2,92
3,6 € / 100ml
Sakai Sline Control Detox Plus+ Bottle , 500 ml
Sakai Sline Control Detox Plus+ Bottle , 500 ml
Regular price €18,00 3,6 € / 100ml
Sale price €18,00 Regular price €20,92
You are saving: -€2,92
3,6 € / 100ml

 

 

What is Sakai Sline Control Detox Plus+ Bottle, 500 ml?

A 500 ml liquid food supplement containing milk thistle, artichoke, black radish, elderberry, fennel, aloe vera, boldo and dandelion. It is associated with weight management.

What is it for?

It is designed to support a weight management programme with a combination of herbs and nutrients. It is associated with detoxification.

Benefits and features

  • Contains inositol, choline and L-methionine.
  • The recommended daily dose is 50 ml.
  • The pack contains ten 50 ml servings.
  • The packaging makes it easy to find this type of product. It is associated with detox and weight loss.

Composition

Per 50 ml: 200 mg milk thistle, 150 mg artichoke, 150 mg black radish, 150 mg elderberry, 100 mg fennel, 100 mg aloe vera juice, 50 mg of boldo, 50 mg of dandelion, 10 mg of inositol, 10 mg of choline and 10 mg of L-methionine.

How should it be taken or used?

Shake well before use and take 50 ml a day, unless otherwise advised by a healthcare professional.

Precautions

Do not exceed the amount stated on the packaging. Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle. Keep out of reach of children. Consult a healthcare professional if you are pregnant, breastfeeding, have a medical condition or are taking medication.

What is the price of Sakai Sline Control Detox Plus+ Bottle, 500 ml?

Check the price of Sakai Sline Control Detox Plus+ Bottle, 500 ml on Farmaciasdirect and check the current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me