• Salus Detox Bio , 250 ml
-20%

Salus Detox Bio , 250 ml

SKUSA4004148326530

Salus Detox Bio liquid supplement made from organic plants and fruits, in a 250 ml bottle. It contains milk thistle, artichoke, dandelion, nettle and other plants associated with liver detox products, along with vitamin C from acerola.

Regular price €28,00 11,2 € / 100ml
Sale price €28,00 Regular price €34,93
You are saving: -€6,93
11,2 € / 100ml
Salus Detox Bio , 250 ml
Salus Detox Bio , 250 ml
Regular price €28,00 11,2 € / 100ml
Sale price €28,00 Regular price €34,93
You are saving: -€6,93
11,2 € / 100ml

 

 

What is Salus Detox Bio, 250 ml?

Salus Detox Bio liquid supplement made from organic plants and fruits, in a 250 ml bottle.

What is it used for?

It contains milk thistle, artichoke, dandelion, nettle and other plants associated with liver detox products, along with vitamin C from acerola.

Benefits and features

  • Organically grown ingredients.
  • According to the manufacturer, it contains no alcohol, preservatives or colourings.
  • Suitable for vegans and free from gluten and lactose.

Composition

Extracts of fig, plum, turmeric, gentian, ginger, yarrow, dandelion, mint, birch, nettle, milk thistle and rosemary; elderberry, acerola, green tea, artichoke and vanilla flavouring.

How to use it?

Shake well and dilute 12.5 ml in 250 ml of water or juice to drink with breakfast.

Precautions

Do not exceed the recommended dose. Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet. Keep out of reach of children. Consult a healthcare professional if you are pregnant, breastfeeding, have a medical condition or are taking medication.

What is the price of Salus Detox Bio, 250 ml?

Check the price of Salus Detox Bio, 250 ml on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me