• Salus Floradix Kids , 250 ml
-17%

Salus Floradix Kids , 250 ml

SKUSA4004148344008

Floradix liquid iron with B vitamins and vitamin C for children aged 3 and over, teenagers and adults. 250 ml bottle with a raspberry flavour.

Regular price €16,30 6,52 € / 100ml
Sale price €16,30 Regular price €19,68
You are saving: -€3,38
6,52 € / 100ml
Salus Floradix Kids , 250 ml
Salus Floradix Kids , 250 ml
Regular price €16,30 6,52 € / 100ml
Sale price €16,30 Regular price €19,68
You are saving: -€3,38
6,52 € / 100ml

 

 

What is Salus Floradix Kids, 250 ml?

Floradix liquidiron with B vitamins and vitamin C for children aged 3 and over, teenagers and adults. 250 ml bottle with a raspberry flavour.

It is a liquid supplement from Salus, tailored to different age groups. Iron contributes to the normal cognitive development of children.

Benefits and features

  • Provides iron, vitamins B1, B2, B6 and B12, niacin and vitamin C.
  • Free from alcohol, preservatives, gluten and lactose.
  • Suitable for vegan diets.

How to use

Shake well and take 30 minutes before a meal: 10 ml for children aged 3 to 6; 15 ml for those aged 7 to 9; 17.5 ml for boys aged 10 to 13; 20 ml for girls aged 10 to 13 and from the age of 14 onwards.

Who is it suitable for?

Children from 3 years of age, teenagers and adults, adjusting the amount according to age.

Precautions

Use the measuring cup and do not drink directly from the bottle. Refrigerate after opening and use within 4 weeks. Keep out of reach of children.

What is the price of Salus Floradix Kids, 250 ml?

Check the price of Salus Floradix Kids, 250 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me