• Salus Floradix Kindervital Fruity , 250 ml
-19% Promo FD

Salus Floradix Kindervital Fruity , 250 ml

SKUSA4004148335570

A liquid dietary supplement for children containing vitamins and minerals, in a 250 ml bottle, designed to provide nutritional support during periods of tiredness or when nutritional needs are increased.

Regular price €17,50 7,0 € / 100ml
Sale price €17,50 Regular price €21,62
You are saving: -€4,12
7,0 € / 100ml
Salus Floradix Kindervital Fruity , 250 ml
Salus Floradix Kindervital Fruity , 250 ml
Regular price €17,50 7,0 € / 100ml
Sale price €17,50 Regular price €21,62
You are saving: -€4,12
7,0 € / 100ml

 

 

What is Salus Floradix Kindervital Fruity, 250 ml?

A liquid dietary supplement for children containing vitamins and minerals, in a 250 ml bottle, designed to provide nutritional support during periods of tiredness or when nutritional needs are higher.

This is a supplement designed to boost energy and vitality. Before using it, it is advisable to consider both the nutritional objective and the full composition, particularly if other supplements are already being taken or if the child is undergoing medical treatment.

Key features and ingredients

Its purpose relates to energy and vitality, without replacing a balanced diet or other measures recommended for this purpose. The packaging clearly indicates the quantity contained and makes it easy to follow the manufacturer’s recommended dosage without having to estimate.

  • Pack size: 250 ml.

How to take Salus Floradix Kindervital Fruity, 250 ml

Measure out the recommended amount using the measuring cup or doser provided in the pack. Shake well before use where applicable and store the product according to the manufacturer’s instructions once opened.

Recommendations and precautions

Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle. Do not exceed the recommended daily dose and keep the product out of the reach of children. Consult a healthcare professional during pregnancy or whilst breastfeeding, if you are taking medication, or if you have a diagnosed medical condition.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me