• Sato Liquid Detergent Pack, 2 x 200 ml
-26%

Sato Liquid Detergent Pack, 2 x 200 ml

SKUSA4202608132338

Sato Liquid Cleanser Pack, 2 x 200 ml is a liquid facial and body cleanser designed to remove oil, dirt and make-up from blemish-prone skin. It is a value pack containing several units of the same product.

Regular price €33,90 8,48 € / 100ml
Sale price €33,90 Regular price €45,80
You are saving: -€11,90
8,48 € / 100ml
Sato Liquid Detergent Pack, 2 x 200 ml
Sato Liquid Detergent Pack, 2 x 200 ml
Regular price €33,90 8,48 € / 100ml
Sale price €33,90 Regular price €45,80
You are saving: -€11,90
8,48 € / 100ml

 

 

This product reference refers to several units of the Sato Liquid Cleanser Pack, 2 x 200 ml. It is a liquid facial and body cleanser designed to remove oil, dirt and make-up from blemish-prone skin. The pack makes it easier to stick to your routine or to restock without having to mix different product references.

What does the Sato Liquid Cleanser Pack, 2 x 200 ml, contain?

The Sato Liquid Cleanser Pack, 2 x 200 ml is a liquid facial and body cleanser. Each unit has the same use and characteristics as the individual pack.

What is this value pack for?

Its purpose is to remove oil, dirt and make-up from skin prone to blemishes. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in cases of medical conditions, regular medication or sensitive skin.

Key features

  • A liquid texture that is easy to apply.
  • Can be used on the face, chest and back.
  • Contains cleansing agents, glycerine, climbazole and manuka oil.

Composition

Aqua, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Sodium Laureth Sulphate, PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Laureth-2, Titanium Dioxide, Octyldodecanol, Leptospermum Scoparium Branch/Leaf Oil, Magnolia Officinalis Bark Extract, Phenoxyethanol, Climbazole, Disodium EDTA, Parfum and Acetyl Cedrene.

Directions for use

Apply to damp skin, massage gently and rinse off with warm water. Avoid the eye area.

Who is it suitable for?

Oily skin prone to blemishes.

Precautions

For external use only. Avoid contact with the eyes and mucous membranes. Discontinue use if persistent irritation occurs.

What is the price of the Sato Liquid Cleanser Pack, 2 x 200 ml?

Check the price of the Sato Liquid Cleanser Pack, 2 x 200 ml on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Buy the Sato Liquid Detergent Pack, 2 x 200 ml, at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me