• Sato Detergent Pack Solid, 2 x 100 G Tablet
-26%

Sato Pack Solid Detergent, 2 x 100 g tablets

SKUSA4202608132340

Sato Pack Solid Detergent, 2 x 100 g bars, is a syndet-type solid cleanser designed to cleanse the face and areas of the body with excess oil and impurities. It is a value pack containing several units of the same product.

Regular price €23,40 11,7 € / 100gr
Sale price €23,40 Regular price €31,60
You are saving: -€8,20
11,7 € / 100gr
Sold out
Sato Detergent Pack Solid, 2 x 100 G Tablet
Sato Pack Solid Detergent, 2 x 100 g tablets
Regular price €23,40 11,7 € / 100gr
Sale price €23,40 Regular price €31,60
You are saving: -€8,20
11,7 € / 100gr

 

 

The pack contains several units of Sato Pack Solid Detergent, 2 x 100 g tablets. It is a syndet-type solid cleanser designed to cleanse the face and areas of the body with excess oil and impurities. The pack makes it easier to stick to a routine or to have a supply of replacements without having to mix different product codes.

What does the Sato Pack Solid Cleanser, 2 x 100 g bars pack contain?

The Sato Pack Solid Cleanser, 2 x 100 g bars, is a syndet-type solid cleanser. Each unit has the same use and characteristics as the individual pack.

What is this value pack used for?

It is designed to cleanse the face and areas of the body with excess oil and impurities. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in cases of medical conditions, regular medication or sensitive skin.

Benefits and key features

  • Soap-free bar with an acidic pH.
  • Enables targeted cleansing of the face, chest or back.
  • Contains climbazole, glycerine and willow bark extract.

Composition

Disodium Lauryl Sulfosuccinate, Sodium Coco-Sulfate, Triticum Vulgare Starch, Cetearyl Alcohol, Hydrogenated Palm Glycerides, Aqua, Lauryl PCA, Sodium Lauroyl Glutamate, Glyceryl Stearate, Titanium Dioxide, Climbazole, Sodium PCA, Glycerine, Hydrolysed Amaranth Protein, Salix Nigra Bark Extract, Benzyl Alcohol, Lactic Acid and Parfum.

Directions for use

Wet the bar and your skin, wash gently and rinse with lukewarm water. Can be used in the morning and at night.

Who is it suitable for?

Oily, shiny or blemish-prone skin.

Precautions

For external use only. Avoid contact with the eyes and mucous membranes. If dryness or irritation occurs, reduce the frequency of use or discontinue use.

What is the price of Sato Pack Solid Cleanser, 2 x 100 g bars?

Check the price of Sato Pack Solid Detergent, 2 x 100 g bars at Farmaciasdirect and check the current promotions before completing your purchase.

Buy Sato Pack Solid Detergent, 2 x 100 g tablets at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me