• Scientiffic Nutrition 100% Creapure Creatine Monohydrate Powder, 2 x 300 grams
-27%

Scientiffic Nutrition 100% Creapure Creatine Monohydrate Powder, 2 x 300 grams

SKUSC2026081414275

Pack of 2 Creatine Creapure® containing 600 g of creatine monohydrate powder. Each 5 g serving provides 5 g of creatine.

Regular price €43,50 7,25 € / 100gr
Sale price €43,50 Regular price €59,80
You are saving: -€16,30
7,25 € / 100gr
Scientiffic Nutrition 100% Creapure Creatine Monohydrate Powder, 2 x 300 grams
Scientiffic Nutrition 100% Creapure Creatine Monohydrate Powder, 2 x 300 grams
Regular price €43,50 7,25 € / 100gr
Sale price €43,50 Regular price €59,80
You are saving: -€16,30
7,25 € / 100gr

 

 

What does the Scientiffic Nutrition Creatine Creapure® 300 g pack of 2 contain?

Scientiffic Nutrition Creatine Creapure® 300 g pack of 2 contains two 300 g tubs, totalling 600 g. This value pack means you don’t have to restock the product as often and clearly distinguishes it from the single-tub version.

What is this pack of 2 for?

A dietary supplement containing Creapure® creatine monohydrate powder. Creatine improves physical performance during successive sets of short, high-intensity exercises when 3 g is consumed daily.

Benefits and features

  • Value pack containing 600 g of creatine monohydrate.
  • Each 5 g serving provides 5 g of Creapure® creatine.
  • Powder to be mixed with water or another drink.
  • Creapure® identifies the raw material used.

Pack contents

100% Creapure® creatine monohydrate. Per 5 g serving: 5 g of creatine monohydrate.

How to take or use the pack?

Take 5 g, equivalent to one scoop, with water approximately 30 minutes before training. Ensure you stay properly hydrated throughout the day.

Who is it suitable for?

Adults who repeatedly engage in short bursts of high-intensity physical exercise.

Precautions

  • May contain traces of gluten, egg and nuts as it is manufactured in facilities that handle these allergens.
  • Do not exceed the recommended daily dose.
  • Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle.
  • Keep out of reach of young children.

What is the price of Scientiffic Nutrition Creatine Creapure® 300 g pack of 2?

Check the price of Scientiffic Nutrition Creatine Creapure® 300 g pack of 2 at Farmaciasdirect and check the current promotions before completing your purchase.

Buy Scientiffic Nutrition Creatine Creapure® 300 g pack of 2 at Farmaciasdirect and receive both items in a single order.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me