-32%

    Scientiffic Nutrition Tasty! Flap Choco Cookies , 60 grams

    SKUSC8491366277861

    Scientiffic Nutrition - Tasty Flap, Oatmeal Energy Bars perfect for those who need to increase their calorie intake - Choco-Cookies, Choco-Ruby Berry and Breakfast flavours. 60g.

    Regular price €1,70 2,83 € / 100gr
    Sale price €1,70 Regular price €2,50
    You are saving: -€0,80
    2,83 € / 100gr
    Sold out
    Scientiffic Nutrition Tasty! Flap Choco Cookies , 60 grams
    Regular price €1,70 2,83 € / 100gr
    Sale price €1,70 Regular price €2,50
    You are saving: -€0,80
    2,83 € / 100gr

     

     

    BENEFITS: Approximately 36g (varies by flavour) of carbohydrates per bar. This makes it ideal for those who want to build muscle mass but struggle to gain weight. It also has delicious flavours that make it a great healthy treat.
    COMPOSITION: Bar made with oats and different flavoured toppings (Choco-Cookies, Choco-Ruby Red fruits and Breakfast).
    RECOMMENDED FOR: Bar recommended for people who want to enjoy a healthy and delicious treat, or for those who want to increase muscle mass but find it difficult to gain weight and reach the energy needed for that goal.

    Instructions for use

    Take 1 bar as an energy snack before or during exercise.

    Pharmaceutical advice

    Do not exceed the recommended daily dose. Keep out of reach of young children. Food supplements should not be used as a substitute for a varied and balanced diet and a healthy lifestyle.

    Pharmaceutical
    advice
    Consult our pharmacist
    Julia Mendoza Murillo
    A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
    Ask me