• Sesderma C-Vit 5 Serum 30Ml + Luminous Fluid 10Ml
-26%

Sesderma C-Vit 5 Serum 30Ml + Luminous Fluid 10Ml

SKUSE8429979477286

An antioxidant pack containing five forms of liposomal vitamin C, hyaluronic acid and proteoglycans. It brightens, evens out skin tone and firms the skin. The C‑VIT 5 Liposomal Serum provides a concentrate of five types of vitamin C encapsulated in liposomes for maximum stability and effectiveness.

Regular price €44,60 148,67 € / 100ml
Sale price €44,60 Regular price €59,99
You are saving: -€15,39
148,67 € / 100ml
Sesderma C-Vit 5 Serum 30Ml + Luminous Fluid 10Ml
Sesderma C-Vit 5 Serum 30Ml + Luminous Fluid 10Ml
Regular price €44,60 148,67 € / 100ml
Sale price €44,60 Regular price €59,99
You are saving: -€15,39
148,67 € / 100ml

 

 

What is Sesderma C-Vit 5 Serum 30 ml + Luminous Fluid 10 ml?

An antioxidant pack containing 5 forms of liposomal vitamin C, hyaluronic acid and proteoglycans. It brightens, evens out skin tone and firms the skin. The C-VIT 5 Liposomal Serum provides a concentrate of 5 types of vitamin C encapsulated in liposomes for maximum stability and efficacy.

The C-VIT 5 Liposomal Serum provides a concentrate of 5 types of vitamin C encapsulated in liposomes for maximum stability and efficacy. It stimulates collagen synthesis, improves elasticity and enhances radiance. Enriched with centella asiatica, hyaluronic acid and proteoglycans for deep hydration, an immediate firming effect and intense antioxidant action.

The C‑VIT Radiance Fluid (10 ml) complements this by providing pigments that instantly reflect light, evening out skin tone, revitalising the skin and giving you a ‘healthy glow’ from the very first use.

Ingredients

Aqua, Glycerin, Phosphatidylcholine (liposomes), 3‑O‑Ethyl Ascorbic Acid, Ascorbyl Glucoside, Sodium Ascorbate, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Trisodium Ascorbyl Palmitate Phosphate, Hyaluronic Acid, Proteoglycans, Caesalpina Spinosa Fruit Extract, Kappaphycus Alvarezii Extract, Centella Asiatica

Directions for use

Cleanse and tone the skin on the face, neck and décolletage. Apply 4 drops of C‑VIT 5 serum and massage in until absorbed. On dry skin, apply the Luminous Fluid with a gentle massage. Use morning and/or evening, every day. Follow with moisturiser and, ideally, sun cream in the morning

Ingredients

Aqua, Glycerin, Phosphatidylcholine (liposomes), 3‑O‑Ethyl Ascorbic Acid, Ascorbyl Glucoside, Sodium Ascorbate, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Trisodium Ascorbyl Palmitate Phosphate, Hyaluronic Acid, Proteoglycans, Caesalpina Spinosa Fruit Extract, Kappaphycus Alvarezii Extract, Centella Asiatica.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me