• Sesderma Azelac Ru Liposomal Serum , Pack 2 x 30 Ml
-39%

Sesderma Azelac Ru Liposomal Serum , Pack 2 x 30 Ml

SKUSE4202066220958

Depigmenting serum that acts on the source of blemishes and evens out skin tone. 2 x 30 ml.

Regular price €57,70 96,17 € / 100ml
Sale price €57,70 Regular price €93,90
You are saving: -€36,20
96,17 € / 100ml
Sesderma Azelac Ru Liposomal Serum , Pack 2 x 30 Ml
Sesderma Azelac Ru Liposomal Serum , Pack 2 x 30 Ml
Regular price €57,70 96,17 € / 100ml
Sale price €57,70 Regular price €93,90
You are saving: -€36,20
96,17 € / 100ml
Pharmaceutical Recommendation
 
 
 
3 item(s)
€0,00

 

 

It is a depigmenting night treatment serum with liposome active ingredients that act directly on the source of the spots, unifying the skin tone.

Contains 2 x 30 ml with dropper.

Composition

Azelac Ru Liposomal Serum contains azelaic acid, 4-butylresorcinol, tranexamic acid, diacetyl boldine, undecylenoyl phenylalanine, glycyrrhetinic acid, retinol encapsulated in liposomes, niacinamide, vitamin C and morus alba extract, which in addition to their depigmenting action provide antioxidant properties.

How to use

Apply 4 drops of Azelac Ru Liposomal Serum in the hand at night and massage onto the areas to be treated before your usual treatment. The use of a sunscreen the following morning is recommended.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Sesderma S.L. Supplier's address: Calle Mar Mediterrania (Polígono Industrial Torre del Rector), 5-9, 08130 Santa Perpètua de Mogoda, Barcelona, España Mobile phone: +34 935 747 440