• Sesderma Retiage Liposomal Mist 30 ml
-36%

Sesderma Retiage Liposomal Mist 30 ml

SKU172067

Anti-ageing beauty booster for moisturised, fresh, illuminated and vital skin.

Contains 30 ml.

Regular price €14,80 49,33 € / 100ml
Sale price €14,80 Regular price €22,95
You are saving: -€8,15
49,33 € / 100ml
Sold out
Sesderma Retiage Liposomal Mist 30 ml
Sesderma Retiage Liposomal Mist 30 ml
Regular price €14,80 49,33 € / 100ml
Sale price €14,80 Regular price €22,95
You are saving: -€8,15
49,33 € / 100ml
Pharmaceutical Recommendation
 
 
 
2 item(s)
€0,00

 

 

What is Sesderma Retiage Liposomal Mist?

Sesderma Retiage Liposomal Mist is a facial treatment that boosts skin's youthfulness thanks to a unique combination of three types of retinol. It boosts skin's freshness, hydration, radiance and vitality for all-day radiance.

Who it is suitable for

Suitable for all skin types.

Advantages

Spray bottle format. Fluid texture. Contains 30 ml.

Instructions for use

Not just a product to be applied before cream. Spray from a distance of 5 - 10 cm on the face before the usual routine and at any time of the day to refresh and set make-up.

Composition

Sesderma Retiage Liposomal Mist contains the following ingredients: AQUA; GLYCERIN; PROPANEDIOL; PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL; LECITHIN; ALCOHOL; * NICOTIANA BENTHAMIANA HEXAPEPTIDE-40 SH-POLYPEPTIDE-76; BHA; BHT; DISODIUM EDTA; ETHYLHEXYLGLYCERIN; HELIANTHUS ANNUUS SEED OIL; HYDROCHLORIC ACID; HYDROLYZED SODIUM HYALURONATE; PARFUM; PHENOXYETHANOL; POLYSORBATE 20; RETINAL; RETINOL; RETINYL PROPIONATE; SODIUM CHLORIDE; SODIUM CHOLATE; TOCOPHERYL ACETATE; TROMETHAMINE; ZINC CHLORIDE.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Sesderma S.L. Supplier's address: Calle Mar Mediterrania (Polígono Industrial Torre del Rector), 5-9, 08130 Santa Perpètua de Mogoda, Barcelona, España Mobile phone: +34 935 747 440