-15%

    Freshly Shield 360º Dark Colour Serum 30ml

    SKUFR8436616951597

    Serum with colour and SPF 30 protection

    Regular price €25,60 85,33 € / 100ml
    Sale price €25,60 Regular price €29,95
    You are saving: -€4,35
    85,33 € / 100ml
    Freshly Shield 360º Dark Colour Serum 30ml
    Regular price €25,60 85,33 € / 100ml
    Sale price €25,60 Regular price €29,95
    You are saving: -€4,35
    85,33 € / 100ml

     

     

    "A serum with colour, SPF 30 protection and antioxidant action? You've got it. This multifunctional formula protects your facial skin from everyday radiation (UVB, UVA and blue light), while giving you a hint of colour, with ultra-light coverage for a natural finish. "Wow... Can it do more for me? Yes it can! Its moisturising and antioxidant active ingredients protect against photo-ageing and reduce the signs of ageing for a smoother, more even and luminous complexion. It's the 3-in-1 serum you don't know you need (until you try it).
    SPF 30 protection with physical filters (360º protection)
    Sun protection and blue light
    A touch of colour with a natural finish
    Light coverage (skin tint)
    Modulable fluid texture, available in 3 shades
    Provides smoothness, hydration and radiance
    Reduces wrinkles and the blemish area for a smoother, more even complexion
    Visibly improves skin with each use



    Natural fragrance. The exotic touch of Cayenne cherry combines with its sweet fruity notes to give you a fresh and energising experience every morning.
    "

    Ingredients

    "Ingredients from controlled organic cultivation.

    **Derived from natural essential oils

    Caprylic/Capric Triglyceride , Zinc Oxide , Coco-Caprylate/Caprate , CI 77891/Titanium Dioxide , Isoamyl Laurate , Octyldodecyl PCA , Silica , Crambe Abyssinica Seed Oil Phytosterol Esters , CI 77492 , Triolein , Hydrogenated Ethylhexyl Olivate , Parfum , Vaccinium Macrocarpon Seed Oil , Hydrogenated Lecithin , CI 77491/Iron Oxide , Haematococcus Pluvialis Extract , CI 77499 , Zingiber Officinale Root Extract* , Carthamus Tinctorius Seed Oil , Astaxanthin" , Astaxanthin" , Carthamus Tinctorius Seed Oil , Astaxanthin", Parfum

    Pharmaceutical
    advice
    Consult our pharmacist
    Silvia Del Río
    A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
    Ask me