• Solnatural Acai Powder Bio , 70 gr
-15% Promo FD

Solnatural Acai Powder Bio , 70 gr

SKUSO8435037817970

Solnatural organic freeze-dried acai powder, supplied in a 70 g resealable bag. Acai can be added to smoothies, yoghurt, bowls or cereals to incorporate the fruit in a format that is easy to measure out.

Regular price €13,70 19,57 € / 100gr
Sale price €13,70 Regular price €16,10
You are saving: -€2,40
19,57 € / 100gr
Solnatural Acai Powder Bio , 70 gr
Solnatural Acai Powder Bio , 70 gr
Regular price €13,70 19,57 € / 100gr
Sale price €13,70 Regular price €16,10
You are saving: -€2,40
19,57 € / 100gr

 

 

What is Solnatural Organic Acai Powder, 70 g?

Solnatural organic freeze-dried acai powder, presented in a 70 g resealable bag.

What is it used for?

Acai can be added to smoothies, yoghurts, bowls or cereals to incorporate the fruit in a format that is easy to measure out.

Benefits and characteristics

  • Euterpe oleracea powder.
  • Raw material sourced from organic farming.
  • 70 g resealable sachet.

Composition

Organic acai powder (Euterpe oleracea).

How to use it?

Add the desired amount to cold or lukewarm preparations and mix. Avoid heating for prolonged periods.

Precautions

Close the bag tightly and store in a cool, dry place away from light.

What is the price of Solnatural Organic Acai Powder, 70 g?

Check the price of Solnatural Organic Acai Powder, 70 g on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me