• Solnatural Maca Powder Bio , 250 gr
-16% Promo FD

Solnatural Maca Powder Bio , 250 gr

SKUSO8435037818007

Organic ground Peruvian maca in a 250 g pack. This maca powder can be added to drinks and food as part of a varied diet.

Regular price €9,70 3,88 € / 100gr
Sale price €9,70 Regular price €11,59
You are saving: -€1,89
3,88 € / 100gr
Solnatural Maca Powder Bio , 250 gr
Solnatural Maca Powder Bio , 250 gr
Regular price €9,70 3,88 € / 100gr
Sale price €9,70 Regular price €11,59
You are saving: -€1,89
3,88 € / 100gr
Pharmaceutical Recommendation
 
 
1 item(s)
€0,00

 

 

What is Solnatural Organic Maca Powder, 250 g?

Organic Peruvianmaca powder in a 250 g pack. This maca powder can be added to drinks and food as part of a varied diet.

It is organic maca root powder from Sol Natural. Its form makes it easy to add to smoothies, plant-based drinks, yoghurt or recipes.

Benefits and characteristics

  • A single ingredient of organic origin.
  • Powdered texture that is easy to mix.
  • Product suitable for vegan and gluten-free diets according to the information consulted.

Composition

100% organic maca powder.

How to use

Add the amount indicated on the packaging to drinks or food and mix well.

Who is it suitable for?

Adults who wish to incorporate organic maca into their diet.

Precautions

Store unopened in a cool, dry place. Consult a healthcare professional if you are pregnant, breastfeeding or experiencing hormonal imbalances.

What is the price of Solnatural Organic Maca Powder, 250 g?

Check the price of Solnatural Organic Maca Powder, 250 g on Farmaciasdirect and look out for any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me