• Stangest Urovet-C Pack of 2 x 100 g
-10%

Stangest Urovet-C Pack of 2 x 100 g

SKUUR3202682010934

Stangest Urovet-C, pack of 2 x 100 g, for dogs and cats.

Regular price €41,60 20,8 € / 100gr
Sale price €41,60 Regular price €46,08
You are saving: -€4,48
20,8 € / 100gr
Stangest Urovet-C Pack of 2 x 100 g
Stangest Urovet-C Pack of 2 x 100 g
Regular price €41,60 20,8 € / 100gr
Sale price €41,60 Regular price €46,08
You are saving: -€4,48
20,8 € / 100gr

 

 

The Stangest Urovet-C Pack (2 x 100 g ) contains two units of Stangest Urovet-C. A nutritional supplement to support the health of the lower urinary tract in dogs and cats.

What is the Stangest Urovet-C pack?

It is a value pack for veterinary use containing two 100 g packs. It provides a second pack without the risk of confusing this pack with the single-pack version.

What is this value pack for?

A nutritional supplement to support the health of the lower urinary tract in dogs and cats.

Benefits and features of the pack

  • It includes two units of the same product.
  • It is intended for dogs and cats.
  • It makes it easier to follow the recommended regimen when continuous use or replenishment is required.
  • Each unit remains sealed until ready for use.

How to use Stangest Urovet-C?

Follow the instructions on the packaging and the regimen prescribed by your vet. Ensure you use the correct species, weight and frequency of use as indicated for each individual unit.

Who is it intended for?

This pack is intended for dogs and cats. Before use, check that the product is suitable for the animal’s species, age and weight. If symptoms persist or you have any doubts about its use, consult a veterinary professional.

Precautions

  • Read the labelling and instructions for each unit before use.
  • Do not exceed the recommended dose or frequency.
  • Keep the product out of the reach of children and animals.
  • Consult your vet if the animal is taking medication, has a medical condition, is pregnant or shows an unexpected reaction.

What is the price of Stangest Urovet-C Pack 2 x 100 g?

Check the price of Stangest Urovet-C Pack 2 x 100 g on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me