• Sura Vitas D-Ribose + Magnesium , 300 g
-21% Promo FD

Sura Vitas D-Ribose + Magnesium , 300 g

SKUSU628747125611

Sura Vitasan magnesium with D-ribose, a dietary supplement in powder form. Each teaspoon provides 5 g of D-ribose and 80 mg of magnesium.

Regular price €41,00 13,67 € / 100gr
Sale price €41,00 Regular price €52,05
You are saving: -€11,05
13,67 € / 100gr
Sold out
Sura Vitas D-Ribose + Magnesium , 300 g
Sura Vitas D-Ribose + Magnesium , 300 g
Regular price €41,00 13,67 € / 100gr
Sale price €41,00 Regular price €52,05
You are saving: -€11,05
13,67 € / 100gr

 

 

What is Sura Vitas D-Ribose + Magnesium, 300 g?

Sura Vitasan magnesium with D-ribose is a powdered food supplement. Each teaspoon provides 5 g of D-ribose and 80 mg of magnesium.

It is a powdered supplement from Sura Vitasan. It combines D-ribose with magnesium in a 300 g jar, to be dissolved in liquid.

Benefits and features

  • Magnesium contributes to normal energy metabolism.
  • It also supports normal muscle function.
  • The powder allows you to mix the dose into water or juice.

Composition

Per teaspoon: 5,000 mg of D-ribose and 80 mg of magnesium.

How to use

Take 1 teaspoon a day dissolved in water or juice. Follow the instructions on the packaging for exercise guidelines.

Who is it suitable for?

Adults who wish to supplement their intake of magnesium and D-ribose.

Precautions

Consult a healthcare professional if you are pregnant, breastfeeding, have kidney disease, diabetes or are taking medication. Do not exceed the daily dose.

What is the price of Sura Vitas D-Ribose + Magnesium, 300 g?

Check the price of Sura Vitas D-Ribose + Magnesium, 300 g at Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me