• SVR Sun Secure Blur with colour SPF50+ 50 ml
  • SVR Sun Secure Blur with colour SPF50+ 50 ml
  • SVR Sun Secure Blur with colour SPF50+ 50 ml
  • SVR Sun Secure Blur with colour SPF50+ 50 ml
  • SVR Sun Secure Blur with colour SPF50+ 50 ml
-22%
Svr

SVR Sun Secure Blur with colour SPF50+ 50 ml

SKUSV3662361003167

50ml – Optical blurring mousse cream SPF50+, now tinted. Apply evenly across all areas of the face, just like a foundation. Apply in the morning and before any exposure to the sun.

Regular price €17,10 34,2 € / 100ml
Sale price €17,10 Regular price €21,90
You are saving: -€4,80
34,2 € / 100ml
SVR Sun Secure Blur with colour SPF50+ 50 ml
SVR Sun Secure Blur with colour SPF50+ 50 ml
Regular price €17,10 34,2 € / 100ml
Sale price €17,10 Regular price €21,90
You are saving: -€4,80
34,2 € / 100ml

 

 

What is SUN SECURE Blur Teinte SPF 50+ 50 ml?

50ml – SPF50+ optical blurring mousse cream, now tinted. Apply evenly across all areas of the face, just like a foundation. Apply in the morning and before any exposure to the sun.

50ml – SPF50+ optical blurring mousse cream, now with colour

Ingredients

AQUA/WATER/EAU, SILICA, ISODODECANE, DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE, DICAPRYLYL CARBONATE, ISOPROPYL LAUROYL SARCOSINATE, ETHYLHEXYL TRIAZONE, BEHENETH-25, DIETHYLHEXYL BUTAMIDO TRIAZONE, BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE, COCO-CAPRYLATE/CAPRATE, DIMETHICONE/BIS-ISOBUTYL PPG-20 CROSSPOLYMER, PENTYLENE GLYCOL, CETEARYL ALCOHOL, 1,2-HEXANEDIOL, NIACINAMIDE, CI 15850 (RED 6), GLYCINE SOJA (SOYBEAN) OIL, LECITHIN, LEPIDIUM SATIVUM SPROUT EXTRACT, GLYCERIN, TOCOPHEROL, CAPRYLYL GLYCOL, ETHYLHEXYLGLYCERIN, SODIUM POLYACRYLATE STARCH, TRIETHOXYCAPRYLYLSILANE, COCO-GLUCOSIDE, CI 77492 (IRON OXIDES)

Directions for use

Apply a small amount of the product. Spread evenly over the entire face as a make-up base.

 

Apply in the morning and before any exposure to the sun. Reapply frequently during prolonged exposure.

Ingredients

AQUA/WATER/EAU, SILICA, ISODODECANE, DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE, DICAPRYLYL CARBONATE, ISOPROPYL LAUROYL SARCOSINATE, ETHYLHEXYL TRIAZONE, BEHENETH-25, DIETHYLHEXYL BUTAMIDO TRIAZONE, BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE, COCO-CAPRYLATE/CAPRATE, DIMETHICONE/BIS-ISOBUTYL PPG-20 CROSSPOLYMER, PENTYLENE GLYCOL, CETEARYL ALCOHOL, 1,2-HEXANEDIOL, NIACINAMIDE, CI 15850 (RED 6), GLYCINE SOJA (SOYBEAN) OIL, LECITHIN, LEPIDIUM SATIVUM SPROUT EXTRACT, GLYCERIN, TOCOPHEROL, CAPRYLYL GLYCOL, ETHYLHEXYLGLYCERIN, SODIUM POLYACRYLATE STARCH, TRIETHOXYCAPRYLYLSILANE, COCO-GLUCOSIDE, CI 77492 (IRON OXIDES)

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Laboratoire SVR Supplier's address: 79-83 Avenue Paul Vaillant-Couturier, 94250 GentillyMobile phone: +33 1 41 24 70 00