• Terpenic Essential Oil Ravintsara Bio , 10 ml
-21% Promo FD

Terpenic Organic Ravintsara Essential Oil, 10 ml

SKUTE8436553160953

Terpenic Organic Ravintsara Essential Oil, 10 ml is a botanical essential oil in a 10 ml bottle. It is notable for being an organic variant. This Terpenic essential oil is intended for use only for the purposes authorised on the label. As an organic essential oil, it must be used in accordance with the instructions on the packaging.

Regular price €11,80 118,0 € / 100ml
Sale price €11,80 Regular price €15,03
You are saving: -€3,23
118,0 € / 100ml
Terpenic Essential Oil Ravintsara Bio , 10 ml
Terpenic Organic Ravintsara Essential Oil, 10 ml
Regular price €11,80 118,0 € / 100ml
Sale price €11,80 Regular price €15,03
You are saving: -€3,23
118,0 € / 100ml

 

 

What is Terpenic Organic Ravintsara Essential Oil, 10 ml?

Terpenic Organic Ravintsara Essential Oil, 10 ml is a botanical essential oil in a 10 ml bottle. It forms part of the Terpenic essential oil range.

What is it used for?

As an organic essential oil, it is intended solely for the uses authorised on its label.

Verified characteristics

  • Pack size: 10 ml
  • Organic variant

Who is it suitable for?

People who use essential oils and can follow the methods of use and dilutions recommended by the brand.

How to use Terpenic Organic Ravintsara Essential Oil, 10 ml?

Use 1 to 2 drops of essential oil per kg of food.

Precautions

Avoid contact with the eyes and mucous membranes. Keep the bottle out of the reach of children and seek advice before use during pregnancy, whilst breastfeeding or on children.

What is the price of Terpenic Organic Ravintsara Essential Oil, 10 ml?

Check the price of Terpenic Organic Ravintsara Essential Oil, 10 ml on Farmaciasdirect and see what promotions are currently available before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me