• Thealoz Duo Eye Drops, 6 x 10 Ml
-34%

Thealoz Duo Eye Drops, 6 x 10 Ml

SKUTH4202105022239

Thealoz Duo Eye Drops, 6 x 10 ml, is a pack of six preservative-free bottles containing 3 per cent trehalose and 0.15 per cent sodium hyaluronate. Thealoz Duo moisturises and lubricates the surface of the eye to relieve dry eyes and is suitable for use with contact lenses.

Regular price €72,80 121,33 € / 100ml
Sale price €72,80 Regular price €110,58
You are saving: -€37,78
121,33 € / 100ml
Thealoz Duo Eye Drops, 6 x 10 Ml
Thealoz Duo Eye Drops, 6 x 10 Ml
Regular price €72,80 121,33 € / 100ml
Sale price €72,80 Regular price €110,58
You are saving: -€37,78
121,33 € / 100ml

 

 

What is Thealoz Duo Eye Drops, 6 x 10 ml?

Thealoz Duo Eye Drops is a sterile, hypotonic, preservative-free ophthalmic solution. The pack contains six 10 ml multi-dose vials.

Moisturising for dry eyes

Trehalose and sodium hyaluronate help to protect, moisturise and lubricate the surface of the eye. It can be used to relieve discomfort caused by wind, smoke, pollution, air conditioning or screens.

  • Suitable for use with contact lenses.
  • ABAK system with a 0.2 µm filter.
  • Each vial can be used for up to three months after opening.

Composition

Contains 3% trehalose, 0.15% sodium hyaluronate, sodium chloride, trometamol, hydrochloric acid and water for injections.

Directions for use

Instill one drop into each eye four to six times a day. Wash your hands, gently pull down the lower eyelid and avoid touching the eye with the tip of the bottle.

Precautions

Do not use this product if you are allergic to any of its ingredients or if the seal is damaged. Allow at least ten minutes between using this product and any other eye products. Consult your doctor if pain, redness or changes in vision persist.

What is the price of Thealoz Duo Eye Drops, 6 x 10 ml?

Check the price of Thealoz Duo Eye Drops, 6 x 10 ml, on Farmaciasdirect and look out for any current offers before completing your purchase.

Buy the pack of six bottles at Farmaciasdirect and make a note of the opening date of each bottle.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me