• Topicrem Mela Serum Box 30 Ml + Day Cream 40 Ml + Mask 50 Ml
-6%

Topicrem Mela Serum Box 30 Ml + Day Cream 40 Ml + Mask 50 Ml

SKUTO3700281705355

The Topicrem Mela Gift Set contains three products from the Topicrem Mela range: a 30 ml serum, a 40 ml day cream and a 50 ml face mask. The set combines daily anti-dark spot care with a weekly face mask for skin with an uneven complexion.

Regular price €54,20 180,67 € / 100ml
Sale price €54,20 Regular price €57,86
You are saving: -€3,66
180,67 € / 100ml
Sold out
Topicrem Mela Serum Box 30 Ml + Day Cream 40 Ml + Mask 50 Ml
Topicrem Mela Serum Box 30 Ml + Day Cream 40 Ml + Mask 50 Ml
Regular price €54,20 180,67 € / 100ml
Sale price €54,20 Regular price €57,86
You are saving: -€3,66
180,67 € / 100ml

 

 

What is the Topicrem Mela Set: 30 ml Serum + 40 ml Day Cream + 50 ml Face Mask?

It is a set containing three Topicrem Mela facial products for skin with pigmentation marks. It includes different textures and frequencies of use within the same skincare routine.

What does the set contain?

  • 30 ml brightening anti-dark spot serum.
  • 40 ml Corrective Day Cream.
  • 50 ml anti-dark spot mask for immediate radiance.

Benefits of the Topicrem Mela routine

The Topicrem Mela range is designed to even out skin tone in skin prone to dark spots. Its products contain niacinamide and seaweed extract as part of the brand’s MELA complex.

How to use the three products?

Apply the serum to cleansed skin. Follow this in the morning with the day cream. Use the mask once or twice a week, following the instructions on the packaging. Complete your daytime routine with adequate sun protection.

Precautions

Avoid contact with the eyes. Discontinue use if persistent irritation occurs. Introduce the products gradually if you have sensitive skin and check the packaging of each product before combining them with exfoliants.

What is the price of the Topicrem Mela Set (30 ml Serum + 40 ml Day Cream + 50 ml Face Mask)?

Check the price of the Topicrem Mela Set (30 ml serum + 40 ml day cream + 50 ml mask) on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me