• Topicrem Ac Control Duo Pack Purifying Gel 400 Ml 2nd Unit 50%.
-10%

Topicrem Ac Control Duo Pack Purifying Gel 400 Ml 2nd Unit 50%.

SKUTO3700281705508

Topicrem AC Control Purifying Gel Duo Pack 400 ml, 2nd Unit 50% is a pack containing two 400 ml bottles of Topicrem AC Control gel. This soap-free facial cleansing gel removes impurities and excess sebum from oily or combination skin.

Regular price €19,00 4,75 € / 100ml
Sale price €19,00 Regular price €21,05
You are saving: -€2,05
4,75 € / 100ml
Sold out
Topicrem Ac Control Duo Pack Purifying Gel 400 Ml 2nd Unit 50%.
Topicrem Ac Control Duo Pack Purifying Gel 400 Ml 2nd Unit 50%.
Regular price €19,00 4,75 € / 100ml
Sale price €19,00 Regular price €21,05
You are saving: -€2,05
4,75 € / 100ml

 

 

What is the Topicrem AC Control Purifying Gel Duo Pack 400 ml, 2nd unit 50 per cent, and what is it used for?

Topicrem AC Control Purifying Gel Duo Pack 400 ml, 2nd Unit 50% is a pack containing two 400 ml bottles of Topicrem AC Control gel. This soap-free facial cleansing gel removes impurities and excess sebum from oily or combination skin.

Features and benefits

  • The two-pack contains a total of 800 ml.
  • It contains zinc gluconate, myristyl PCA, glycerine and allantoin.
  • It has been tested under dermatological and ophthalmological supervision and is certified non-comedogenic.

Ingredients

Aqua, Sodium Laureth Sulphate, Glycerine, Sodium Cocoamphoacetate, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Phenoxyethanol, Glyceryl Caprylate, Zinc Gluconate, Citric Acid, Parfum, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Myristyl PCA, Allantoin, Sodium Hydroxide, Tocopherol and Hydrogenated Palm Glycerides Citrate.

How do you use it?

Morning and evening, apply to a damp face and neck, gently work into a lather and rinse off. Pat dry without rubbing.

Precautions

Avoid contact with the eyes. Excessive cleansing may increase tightness. Discontinue use if persistent irritation occurs.

What is the price of the Topicrem Ac Control Purifying Gel Duo Pack 400 ml, 2nd unit 50% off?

Buy the Topicrem AC Control Purifying Gel Duo Pack 400 ml, 2nd item 50% off at Farmaciasdirect and check the correct format before adding it to your basket.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me