• Topicrem Duo Pack Da Protect Emollient Balm 500 Ml 2nd Unit 50%.
-9% Promo FD

Topicrem Duo Pack Da Protect Emollient Balm 500 Ml 2nd Unit 50%.

SKUTO3700281703030

Topicrem Da Protect Emollient Balm Duo Pack 500 ml, 2nd Unit 50% is a Topicrem Da Protect duo pack containing two 500 ml bottles of emollient balm. It provides a cream for atopic skin, designed for the daily care of very dry and sensitive skin from birth.

Regular price €26,90 5,38 € / 100ml
Sale price €26,90 Regular price €29,46
You are saving: -€2,56
5,38 € / 100ml
Sold out
Topicrem Duo Pack Da Protect Emollient Balm 500 Ml 2nd Unit 50%.
Topicrem Duo Pack Da Protect Emollient Balm 500 Ml 2nd Unit 50%.
Regular price €26,90 5,38 € / 100ml
Sale price €26,90 Regular price €29,46
You are saving: -€2,56
5,38 € / 100ml

 

 

What is Topicrem Da Protect Duo Pack Emollient Balm 500 ml, 2nd unit 50%, and what is it used for?

Topicrem Da Protect Duo Pack: Emollient Balm 500 ml, 2nd Unit 50% is a Topicrem Da Protect duo pack containing two 500 ml tubs of emollient balm. It provides a cream for atopic skin, designed for the daily care of very dry and sensitive skin from birth.

Features and benefits

  • The pack contains a total of 1 litre of body balm.
  • It contains linseed oil, rich in omega-3 and omega-6, shea butter and allantoin.
  • The fragrance-free formula is suitable for both the face and body.

How to use

Apply once or twice a day to clean, dry skin. Massage in gently, taking care not to rub irritated areas.

Precautions

Do not apply to infected skin or open wounds unless advised by a healthcare professional. Seek advice if the itching is affecting your sleep or if extensive lesions appear.

What is the price of the Topicrem Da Protect Emollient Balm Duo Pack 500 ml, 2nd unit 50% off?

Buy Topicrem Da Protect Emollient Balm Duo Pack 500 ml, 2nd unit 50% off at Farmaciasdirect and check the correct product variant before adding it to your basket.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me